Rada Bezpieczeństwa stawia ultimatum Erytrei
Rada Bezpieczeństwa ONZ dała Erytrei pięć tygodni na wycofanie swych wojsk ze spornych wzgórz Ras Doumeira na pograniczu z Dżibuti. Uchwalona w środę rezolucja wzywa też oba państwa do dialogu. Erytrea została wezwana do „wycofania swych sił i sprzętu wojskowego na pozycje sprzed wybuchu sporu i zapewnienia, że żadna wojskowa obecność czy aktywność na spornym obszarze Ras Doumeira i na Wyspie Doumeira nie będzie miała miejsca”. Erytrea ma zastosować się do postanowień rezolucji „nie później niż pięć tygodni od jej uchwalenia”.
Rezolucja z zadowoleniem wita również fakt, że Dżibuti wycofało swe wojska ze spornego obszaru, jak tego żądała Rada w czerwcu zeszłego roku oraz potępia Erytreę za odmowę pójścia w jego ślady. Rada wzywa także oba państwa do podjęcia dialogu, który zakończy się przyjęciem satysfakcjonującego obie strony rozwiązania.
Rezolucja nr 1862 została uchwalona na wniosek Francji i poparta przez wszystkich piętnastu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Kryzys w stosunkach pomiędzy Dżibuti a Erytreą trwa od połowy kwietnia 2008 roku, gdy wojska Erytrei wtargnęły na sporne pasmo wzgórz Ras Doumeira - rzekomo w pościgu za dezerterami. W starciach do jakich doszło tam 10 czerwca 2008 r. zginęło 9 osób.
Spór graniczny między Erytreą a Dżibuti nie jest nowy. W latach 90-tych w rejonie Ras Doumeira dwukrotnie (1996 i 1999) dochodziło do starć między wojskami obu krajów.
Ostatnie działania Erytrei bardzo ostro potępiły Francja i USA, które utrzymują w Dżibuti bazy wojskowe. W październiku Waszyngton zagroził Erytrei podjęciem „stosownej reakcji” jeśli nie będzie ona współpracować z Radą Bezpieczeństwa.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, news24.com