Rep. Środkowoafrykańska/ Konwoje ONZ wyruszyły nad granicę z Sudanem
Cztery międzynarodowe agencje pomocy uchodźcom wysłały siedem ciężarówek z pomocą humanitarną do stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.
Celem konwoju jest północny region kraju u zbiegu trzech granic – Republiki Środkowoafrykańskiej, Sudanu oraz Czadu. Dotarcie tam zajmie konwojowi jeszcze kilka dni, ponieważ Republika Środkowoafrykańska posiada najsłabszą w Afryce infrastrukturę drogową (w państwie tym brak linii kolejowych).
Dyrektor WFP, Josette Sheeran apeluje do społeczności międzynarodowej o pomoc dla Republiki Środkowoafrykańskiej. Jego zdaniem, bez interwencji z zewnątrz, państwo to może stać się „przedłużeniem konfliktu darfurskiego” (obecnie przebywa tutaj około 50000 Sudańczyków, co stanowi 7-10 proc. uchodźców z tego kraju).
Pomoc dla Republiki Środkowoafrykańskiej zorganizowały UNICEF, FAO i WFP oraz francuska organizacja pozarządowa, Triangle Generation. Organizacje te skoncentrują się na pomocy dzieciom uchodźców oraz dożywianiu migrantów. Specjalną pomocą objęte będą miasta Birao, Ouanda i Djalle, obiekty największych walk trwających tam wiele lat. Triangle Generation planuje rozpoczęcie odbudowy tych miast i pomoc uchodźcom w powrocie do normalnego życia.
Mimo porozumień między rebeliantami a rządem deklarowanych w prasie Republiki Środkowoafrykańskiej dwa tygodnie temu, walki z Unią Sił Demokratycznych na Rzecz Jedności (UDFU) trwają. W przeciągu ostatniego miesiąca zniszczeniu uległo ponad 700 domów, co wywołała exodus 14000 mieszkańców nadgranicznego regionu. Stanowi to zaledwie pięć procent wszystkich uchodźców, którzy opuścili swe domy podczas ostatnich kilkunastu lat. 20000 spośród nich przebywa w Kamerunie, zaś 50000 w Czadzie.
Wedle raportów FAO i WFP, Republika Środkowoafrykańska jest najbiedniejszym państwem świata z największym odsetkiem osób przebywających z przyczyn zewnętrznych poza miejscami zamieszkania.
Republika Środkowoafrykańska to była kolonia francuska, nazywana przez Europejczykow Ubangi-Szari. Od początku lat `70-tych krajem tym targają zamachy stanu (Decko – Bokassa – Kolingba). Po zakończeniu walk o władzę na początku lat `90-tych głównym problemem Republiki jest zaangażowanie w konflikt darfurski.
Na podstawie: AllAfrica, BBC.