Rose Kabuye znalazła się we francuskim areszcie
Rose Kabuye, zaufana doradczyni prezydenta Rwandy, została w środę zgodnie z zapowiedziami przewieziona z Frankfurtu do Francji. Niemieckie władze aresztowały ją dziesięć dni wcześniej na podstawie wystawionego przez Paryż międzynarodowego listu gończego. Samolot linii Air France przewiózł Kabuye z Frankfurtu do Paryża. Zaraz po przylocie stanęła ona przed obliczem sędziego Marca Trevidica, który w siedzibie głównego paryskiego sądu przeprowadził wstępne jej przesłuchanie. Francuskie władze sądowe potwierdziły, że Kabuye został postawiony zarzut współudziału w morderstwie o charakterze terrorystycznym.
„Nie boję bo jestem niewinna” mówiła tymczasem sama oskarżona w wywiadzie dla francuskiej telewizji. „Wiem, że gdy uzyskam szansę wyjawienia tego co się naprawdę wydarzyło, wszystko dobrze się zakończy” dodała.
9 listopada niemieckie władze zatrzymały Kabuye we Frankfurcie na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania, który wystawił w 2006 roku francuski sędzia Jean – Louis Bruguière. Sędzia prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci prezydenta Rwandy Juvénala Habyarimany, który zginął 6 kwietnia 1994 r., gdy samolot którym podróżował został zestrzelony nad lotniskiem w Kigali. Pilotami samolotu byli obywatele Francji, których rodziny zwróciły się do Bruguière o wykrycie i osądzenie sprawców.
Śmierć prezydenta była przysłowiową iskrą rzuconą na beczkę prochu. Ekstremiści z większościowego plemienia Hutu (którego członkiem był Habyarimana) użyli jej jako pretekstu do rozpętania olbrzymiej rzezi, która kosztowała życie blisko 800 tysięcy członków mniejszościowego plemienia Tutsi i umiarkowanych Hutu. Bruguière uważa, że odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu prezydenckiego spoczywa na obecnym prezydencie Rwandy Paulu Kagame i innych liderach złożonego z Tutsi rebelianckiego Ruandyjskiego Frontu Patriotycznego (RPF). W 2006 r rozesłał list gończy za dziewięcioma bliskimi współpracownikami Kagame (on sam jako prezydent nie może być ścigany). Wśród nich znajduje się Kabuye.
Rose Kabuye cieszy się w swoim kraju dużą popularnością. W przeszłości była bojownikiem RPF, członkiem parlamentu i burmistrzem Kigali. Obecnie pełni funkcję szefowej protokołu w biurze Kagame i jest uważana za jednego z jego najbliższych doradców,
W środę przed niemiecką ambasadą w Kigali i biurami stacji Deutsche Welle odbyły się masowe demonstracje (odbywaja się one tam zresztą regularnie od momentu aresztowania Kabuye). Sprawa ta przyniosła również daleko idące reperkusje dyplomatyczne. ładze Rwandy wydaliły z Kigali niemieckiego ambasadora oraz wezwały na „pilne konsultacje” swojego przedstawiciela w Berlinie. Prezydent Kagame zagroził również, że jego kraj rozważy wystawienie międzynarodowych nakazów aresztowania za francuskimi politykami, których władze Rwandy oskarżają o współudział w ludobójstwie z 1994 roku. Wśród oskarżonych miałby się znaleźć m.in. ówczesny premier Francji - Edouard Balladur oraz ówczesny minister spraw zagranicznych - Alain Juppe.
Jednocześnie władze Rwandy zaapelowały do Paryża o szybki proces.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, mg.co.za, news24.com