Rwanda/ "Wasz krytycyzm nie jest mile widziany"
„Milczeliście, gdy te ofiary potrzebowały waszej pomocy by przeżyć rzeź” powiedział Kagame w przemówieniu transmitowanym przez państwową telewizję. „Teraz krytykujecie nas w momencie, gdy zmagamy się ze sprzątaniem bałaganu spowodowanego przez podziały i sekciarstwo. Wasz bezpodstawny krytycyzm nie jest mile widziany”.
Paul Kagame, członek plemienia Tutsi, rządzi Rwandą od 1994 r. Gdy w kwietniu tamtego roku armia i milicja plemienia Hutu rozpoczęły masakrę Tutsich jego partyzancka armia RPF („Rwandyjski Front Patriotyczny”) rozpoczęła ofensywę z sąsiedniej Ugandy i w lipcu 1994 r. pokonała oprawców.
Od tamtej pory Kagame i RPF rządzą niepodzielnie w Rwandzie. Oskarża się ich o autorytaryzm i oto że pod pretekstem walki z szerzeniem plemiennej nienawiści prześladują wszystkich swych, nawet działających pokojowo, politycznych przeciwników.
Kagame prowadzi też brutalną walkę z partyzantką Hutu (członkowie dawnej armii i bojówek „Interahamwe”), działającą z baz we wschodniej części Demokratycznej Republiki Kongo. Pod pretekstem walki z rebelią Rwanda (wraz z Ugandą i Burundi) dwukrotnie (w 1996 i 1998 roku) najechała ten kraj okupując do 2003 r. część jego terytorium. Na przełomie 1996 i 1997 roku, w ciągu zaledwie kilku tygodni wojska rwandyjskie wymordowały w we wschodnim Kongo ok. 200 tys. rwandyjskich uchodźców z plemienia Hutu.
Sam Kagame twierdzi, że jego metody są konieczne jeśli ma zostać stłumiony konflikt pomiędzy plemionami Tutsi i Hutu a pokój zapanować w Rwandzie. Twierdzi też że świat który milczał podczas tragedii 1994 r. nie ma teraz moralnego prawa by go osądzać.
Tymczasem Rwanda obchodzi dwunastą rocznicę tragedii z 1994 r. W kraju na tydzień ogłoszona została żałoba narodowa. Bary i kluby są zamknięte, flagi opuszczone do połowy masztów, radio i telewizja nadają wspomnieniowe programy.
Ludobójstwo w Rwandzie przeprowadzone w 1994 r. było jedną z największych tragedii XX wieku. W ciągu trzech miesięcy, przy całkowitej obojętności świata wojsko i milicja „Interahamwe” złożone z członków plemienia Hutu (przy ochoczym wsparciu zwykłych obywateli) wymordowały w nieopisanie brutalny sposób ok. 900 tys członków nijeszosciowego plemienia Tutsich i umiarkowanych Hutu. Rzeź przerwała dopiero ofensywa kierowanego przez Paula Kagame RPF, który pokonał oprawców i przejął władzę w państwie.
Na podstawie: CNN