Sierra Leone/ Kontrowersyjny wyrok Specjalnego Trybunału
Specjalny Trybunał ds. Sierra Leone skazał we wtorek na kary więzienia dwóch przywódców prorządowych sił samoobrony, oskarżanych o dokonywanie zbrodni wojennych podczas wojny domowej z lat 1991-2002. Wyrok trybunału wzbudził w Sierra Leone spore kontrowersje.
Moinina Fofana i Allieu Kondewa byli przywódcami Sił Obrony Cywilnej (CDF) – złożonych głównie z członków plemienia Kamajor oddziałów paramilitarnych, które podczas dziesięcioletniej wojny domowej wspierały rząd prezydenta Ahmada Tejana Kabbaha. Wielu mieszkańców Sierra Leone uważa ich za bohaterów, ponieważ CDF broniły cywilów przed znanymi z okrucieństwa rebeliantami ze Zjednoczonego Frontu Rewolucyjnego (RUF).
W walce z rebelią również CDF dopuszczały się jednak okrucieństw. W sierpniu br. Specjalny Trybunał ds. Sierra Leone udowodnił Fofanie i Kondewie, iż ich podkomendni popełniali liczne zbrodnie wojenne takie jak grabieże, niszczenie całych wsi oraz arbitralne torturowanie i mordowanie cywilów oskarżanych o współpracę z rebeliantami. Kondewie udowodniono poza tym rekrutowanie w szeregi CDF tzw. „dzieci-żołnierzy”. Obu skazanych oczyszczono natomiast z zarzutu popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości.
Hinga Norman - trzeci przywódca CDF i ich faktyczny twórca – zmarł w więzieniu przed ogłoszeniem wyroku.
We wtorek Specjalny Trybunał ds. Sierra Leone skazał Fofanę na sześć, a Kondewę na osiem lat więzienia. Wyrok wzbudził spore kontrowersje. Z jednej strony oburzył zwolenników obu skazanych, którzy uważają przywódców CDF za bohaterów wojennych. Obrońcy praw człowieka protestują natomiast przeciwko zbyt niskim ich zdaniem wyrokom. Sędzia Benjamin Mutanga Itoe twierdzi jednak, że łagodny wyrok skazani zawdzięczają swym powojennym zasługom na rzecz odbudowy kraju i jego demokratyzacji.
Specjalny Trybunał ds. Sierra Leone został powołany do życia w 2002 roku na podstawie porozumienia zawartego między ONZ a rządem Sierra Leone. W przeciwieństwie do Trybunałów ds. b. Jugosławii i Rwandy posiada kształt krajowo-międzynarodowy, stąd nazywany jest często trybunałem mieszanym bądź hybrydowym. W jego ramach działają krajowi i międzynarodowi prokuratorzy i sędziowie, orzekający na podstawie prawa Sierra Leone i prawa międzynarodowego.
Celem trybunału jest osądzenie osób ponoszących największą odpowiedzialność (podkreślenie - MK) za poważne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego oraz popełnienie określonych przestępstw przeciwko prawu krajowemu Sierra Leone. Do tej pory trybunał wydał akty oskarżenia przeciwko trzynastu osobom – w tym przeciwko b. prezydentowi Liberii Charlesowi Taylorowi (jego proces ze względów politycznych toczy się w Hadze) oraz przywódcy RUF, „natchnionemu kapralowi,” Fodayowi Sankohowi (zmarł w więzieniu). Łącznie z Fofaną i Kondewą trybunał skazał już pięć osób.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, iol.co.za