Somalia/ Przybycie wojsk rozjemczych Unii Afrykańskiej
Do Mogadiszu przybyło pierwszych 400 ugandyjskich żołnierzy z sił rozjemczych Unii Afrykańskiej. Uroczystą ceremonię powitania na lotnisku przerwano na skutek ostrzału z moździerzy.
W stolicy Somalii wylądowały trzy samoloty z pierwszą częścią kontyngentu wojsk rozjemczych. Na lotnisko nie wpuszczono dziennikarzy. Przy przylocie byli za to obecni przedstawiciele Tymczasowego Rządu, żołnierze etiopscy oraz współpracujący z rządem "panowie wojny" z Mogadishu: Muse Sudi Yalahaow, Mohammed Dhere i Abdi Awale Qeybded.
Komisarz Unii Afrykańskiej, Said Djinnit, stwierdził podczas konferencji zwołanej dla dziennikarzy w Addis Abebie: "Celem naszej misji nie jest walka z Somalijczykami, ale ich ochrona". Jego zdaniem, operacja trwać będzie 5-7 miesięcy. Weźmie w niej udział 8 tysięcy żołnierzy z Ugandy (największy kontyngent liczący 1605 wojskowych), Ghany, Nigerii, RPA i Burundi (1700 osób personelu pomocniczego). Po upływie pół roku do Rogu Afryki miałyby przybyć oddziały ONZ.
Celem misji jest stabilizacja sytuacji w Rogu Afryki oraz restytucja władzy politycznej i społecznej w Mogadiszu. Poprawę sytuacji utrudniają trwające w stolicy walki między zwolennikami a przeciwnikami Tymczasowego Rządu oraz gwałtowny odpływ Somalijczyków z miasta (wedle szacunków lokalnej policji, w styczniu Mogadiszu opuściło 18-30 tysięcy osób).
Na podstawie: www.allafrica.com, news.bbc.co.uk.