Strzały w stolicy Gwinei Równikowej
Dzień wcześniej napastnicy, którzy przybyli szybkimi łodziami motorowymi zaatakowali pałac prezydenta Teodoro Obiang Nguemy (on sam przebywał wtedy poza pałacem). Silnie uzbrojona gwardia prezydencka odparła atak. Gwinejskie władze twierdzą, że zdołały zabić część atakujących, a 15 z nich schwytać. Państwowa telewizja pokazała też podziurawione kulami ściany pałacu oraz ciało zamaskowanego napastnika.
Minister informacji Gwinei Równikowej ogłosił, że za atak odpowiedzialne jest ugrupowanie rebeliantów z pobliskiej Nigerii - „Ruch wyzwolenia delty Nigru” (MEND), lecz grupa stanowczo zaprzeczyła tym oskarżeniom. „Słyszeliśmy o tym incydencie ale nie mamy z nim nic wspólnego. Ci ludzie cierpią na paranoję” oświadczył MEND w przesłanym do agencji Reuters e-mailu. Fala piractwa z delty Nigru rzeczywiście już dawno rozprzestrzeniła się na resztę Zatoki Gwinejskiej, lecz eksperci podchodzą sceptycznie do informacji jakby to MEND był odpowiedzialny za atak.

Ten zapomniany kraj pojawił się na ustach świata w 2004 r., gdy władze Zimbabwe zatrzymały na lotnisku w Harare grupę 60 najemników (głównie Angolańczyków) pod zarzutem przemytu broni i przygotowywania zamachu stanu w celu obalenia prezydenta Nguemy. Innych domniemanych spiskowców aresztowano już w samej Gwinei Równikowej. Sprawa stała się głośna, gdyż wśród zatrzymanych w Harare najemników znajdował się syn byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher – Mark (w RPA dostał za udział w tej sprawie wyrok w zawieszeniu).
Dowódca najemników Simon Mann (były członek brytyjskich sił specjalnych SAS) został przez sąd Gwinei Równikowej skazany na 34 lata więzienia. Mann przyznał się do udziału w próbie obalenia Nguemy, wyraził skruchę, lecz zaprzeczył jakoby był organizatorem spisku. O jego zorganizowanie oskarżył Ely’ego Calila – brytyjskiego milionera pochodzenia libańskiego oraz Marka Thatchera. Po obaleniu Nguemy mieli oni osadzić na stanowisku prezydenta przebywającego na emigracji opozycyjnego polityka, Severo Moto, który w zamian przyznałby organizatorom spisku lukratywne kontrakty na wydobycie ropy naftowej. Władze Gwinei Równikowej wydały za obydwoma międzynarodowe listy gończe.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, iol.co.za