Sudan/ Brytyjski rząd przekaże 40 mln. funtów na pomoc dla ofiar Darfuru
40 milionów funtów wyniesie tegoroczna brytyjska wpłata na rzecz specjalnego funduszu ONZ dla Sudanu, zajmującego się przede wszystkim pomocą dla ofiar konfliktu w Darfurze. „Zbliżające się miesiące będą miały kluczowe znacznie dla organizacji humanitarnych, które muszą (...) dostarczyć odpowiednie zapasy przed nadejściem pory deszczowej w czerwcu” oświadczył w środę Douglas Alexander – szef brytyjskiego Departamentu ds. Rozwoju Międzynarodowego. „Społeczność międzynarodowa musi zapewnić szybką i odpowiednią pomoc finansową, konieczną dla podtrzymania pomocy humanitarnej potrzebnej w Darfurze i innych częściach Sudanu. Dlatego w 2008 r. brytyjski rząd przekaże 40 mln. funtów na rzecz Wspólnego Funduszu Humanitarnego ONZ dla Sudanu”.
Alexander przypomniał, że „skala wyzwań w Sudanie jest ogromna”, gdyż w samym tylko Darfurze konflikt wypędził z domów blisko dwa i pół miliona ludzi – w tym 80 tys. w ostatnich trzech miesiącach. W imieniu rządu Wielkiej Brytanii wezwał innych donorów do zwiększenia swej pomocy dla mieszkańców Sudanu, a wszystkie strony konfliktu w Darfurze - do przerwania walk.
Wielka Brytania jest drugim co do wielkości dostarczycielem pomocy humanitarnej dla Sudanu. Jak dotychczas Londyn dostarczył tam pomoc w wysokości 285 mln. funtów.
Konflikt w sudańskiej prowincji Darfur wybuchł na początku 2003 r. gdy miejscowe siły opozycyjne rozpoczęły rebelię przeciwko rządowi w Chartumie, uważając że mieszkańcy prowincji są marginalizowani przy podziale władzy i wpływów z budżetu. W odpowiedzi rząd rzucił przeciwko nim arabską milicję – tzw. Dżandżawidów, która rekrutuje się z koczowniczych plemion Darfur, od niepamiętnych czasów spierających się z czarnymi rolnikami o dostęp do wody i pastwisk. Teraz za cichą zgodą rządu rozpoczęli oni kampanię czystek etnicznych skierowanych przeciw murzyńskiej ludności prowincji. Ocenia się, że w dotychczasowych walkach i wyniku czystek dokonywanych przez Dżandżawidów zginęło już ok. 200 tys. ludzi, a blisko dwa i pół miliona zostało wypędzonych ze swych domów. Jest to najgorszy w chwili obecnej kryzys humanitarny na świecie.
Na podstawie: allafrica.com, dfid.gov.uk