Sudan/ Racje żywności dla uchodźców obcięto o połowę
Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFP) został zmuszony do obcięcia o połowę racji żywnościowych dla prawie 6 milionów mieszkańców Sudanu, w tym prawie 3 milionów uchodźców z ogarniętego wojną Darfuru. Przyczyną jest brak funduszy oraz konieczność zapewnienia rezerw żywności na najtrudniejszą „porę głodu” jaka panuje na tym obszarze między lipcem a wrześniem. „To jedna z najcięższych decyzji jakie kiedykolwiek musiałem podjąć” powiedział szef WFP - James Morris.
Od maja osoby objęte pomocą WFP, w tym miliony uchodźców z ogarniętej wojną prowincji Darfur będą otrzymywały połowę dotychczasowych racji żywnościowych - 1050 kilokalorii zamiast dotychczasowych 2100. O połowę obcięto racje wydzielanych zbóż, a o trzy czwarte - cukru i soli.
Tą dramatyczną decyzję podjęto z powodu braku funduszy oraz konieczności zapewnienia rezerw żywności na najtrudniejszy okres przednówka między lipcem a wrześniem znanym na tym obszarze jako „pora głodu”. „Sytuacja jest dramatyczna” tłumaczy wysoko postawiony urzędnik WFP - Peter Smerdon. „Posiadamy zaledwie 32 procent tego co potrzebujemy by wykarmić blisko 6,1 miliona ludzi podczas ‘pory głodu’ ”.
Szef WFP - James Morris określił z kolei decyzję o obcięciu racji jako „jedną z najcięższych decyzji jakie kiedykolwiek musiałem podjąć”. „Czy mieszkańcy Darfuru naprawdę nie wycierpieli wystarczająco, czy musimy dosypywać sól do ich ran” pytał retorycznie.
Sytuacja w obozach dla uchodźców w Czadzie i Sudanie jest i bez tego wystarczająco trudna. Ataki arabskich milicjantów (tzw. „Dżandżawidów”) i tocząca się w Czadzie wojna domowa utrudniają niesienie pomocy. Liczba uchodźców z Darfuru, wzrosła tymczasem w ciągu ostatnich trzech miesiącach o 200 tys. osób.
Obcięcie racji nie dotyczy uchodźców z południowego Sudanu. Oni już od pewnego czasu otrzymują 50 do 75 procent normalnych racji.
Aby wykarmić potrzebujących WFP potrzebowało funduszy w wysokości 746 milionów dolarów, otrzymało jednak 238 milionów – zaledwie 32 procent tego. O ile USA przeznaczyło na ten cel 188 mln. dolarów o tyle niewiele trafiło z budżetu Unii Europejskiej, a prawie nic od rządu Sudanu i członków Ligi Państw Arabskich.
Na podstawie: BBC, CNN, www.irinnews.org