Zimbabwe/ Kontrowersje przy wyborach do partii
Podczas lokalnych wyborów partyjnych doszło do starć między przeciwnikami prezydenta Mugabe a lokalna milicją.
Większość z osób zatrzymanych podczas lokalnych wyborów partyjnych, które odbyły się w miejscowości Bulawayo nie mieli prawa głosu – ogłosił podczas konferencji prasowej, rzecznik władz, Effort Nkomo. Kontrowersje nastąpiły podczas wydawania kart do głosowania. Po wymianie zdań między przedstawicielami władz a mieszkańcami Bulawayo doszło do zatrzymania kilkunastu osób. Wybory zostały wstrzymane i przełożone prawdopodobnie na 12 maja.
Nkomo uważa, iż należy „poprawić współpracę z lokalnymi przedstawicielami Partii oraz zweryfikować listy wyborców”. Działacz tłumaczy nieporozumienia restrukturyzacją ZANU-PF, która miała miejsce dwa lata temu. W jej wyniku zmianie uległa przynależność mieszkańców danego regionu do danej komórki partyjnej – co „wywołało niepotrzebne napięcia podczas ostatnich wyborów”.
Wedle nowego statutu ZANU-PF, wybory władz Partii przebiegają trzystopniowo: najniższy szczebel tworzą „lokalne komórki” Partii; z nich wybierane są „oddziały”, które to dopiero typują „liderów dystryktu”. Wedle Nkomo, aby wziąć udział w „życiu Partii” najpierw należy się zarejestrować na najniższym szczeblu partyjnym – nie dopełnili tego od dwóch lat demonstranci, zakłócający przebieg ostatniej elekcji.
Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe – Front Patriotyczny (ZANU-PF) powstał w 1987 roku z połączenia Afrykańskiego Ludowego Związku Zimbabwe (ZAPU) z Afrykańskim Narodowym Związkiem Zimbabwe (ZANU). Tradycje tego ruchu sięgają ruchu antykolonialnego wymierzonego we władze Rodezji. ZANU zorientowane było na współpracę z ZSRR; ZAPU wykazywało zainteresowanie maoizmem. W 1980 ZANU zwyciężyło w wyborach z Robertem Mugabe na czele. Od 1987 roku Zimbabwe jest państwem monopartyjnym, a ZANU-PF możemy uznać za platformę polityczną Mugabe.
Na podstawie: AllAfrica, BBC.