Zimbabwe/ Liderzy opozycji szukają poparcia Wielkiej Brytanii
Liderzy Ruchu na Rzecz Demokratyzacji (MDC) udali się do RPA na spotkanie z politykami brytyjskimi. Ich celem jest uzyskanie poparcia przeciw prezydentowi Mugabe.
Morgan Tsvangirai i Arthur Mutambara, liderzy dwóch największych fakcji MDC wraz ze swymi głównymi współpracownikami (Tendai`em Bitim i Welshmanem Ncube) udali się do Pretorii na spotkanie z prezydentem RPA, Thabo Mbeki. Ich głównym celem jest jednak rozmowa z Tony Blairem, odbywającym obecnie serię wizyt w Afryce.
Jedną z ostatnich misji dyplomatycznych ustępującego premiera Wielkiej Brytanii jest wsparcie demokratyzacji na kontynencie afrykańskim. Blair występuje w roli reprezentanta Anglii i USA. W wywiadzie udzielonym dziennikarzom południowoafrykańskim, skrytykował on politykę prezydenta Mugabe. Oskarżył go o łamanie praw człowieka oraz dyskryminowanie mniejszości.
Podczas dwudniowego popytu w RPA, Blair starał się przekonać Mbekiego do wprowadzenia konsekwentnego bojkotu polityczno-gospodarczego Mugabe, który prowadzi już Unia Europejska oraz USA. Za sankcjami politycznymi powinny iść, zdaniem Blaira, sankcje ekonomiczne. W Afryce Południowej jedyną organizacją gospodarczą mogącą wywrzeć realny wpływ na Zimbabwe jest Południowoafrykańska Konferencja Rozwoju Współpracy (SADCC), w której decydującą rolę odgrywa RPA.
Liderzy MDC odwołują się do najnowszych obliczeń, wedle których inflacja w Zimbabwe przekroczyła już 3700 proc. Mugabe doprowadził do takiej sytuacji serią fatalnych „reform” – przebudowy struktury własności ziemskiej oraz restrukturyzacji rolnictwa, dysponującego ogromnymi możliwościami gospodarczymi.
Sytuacja opozycji w Zimbabwe pogorszyła się gwałtownie ostatniego weekendu, kiedy aresztowano ponad 200 aktywistów MDC, demonstrujących za zmianą konstytucji kraju. Wedle obowiązującej ustawy, Mugabe może ubiegać się o kolejną elekcję. W odpowiedzi, dyktator odrzucił żądania MDC i skrytykował ideę ogólnopaństwowego referendum konstytucyjnego.
Dodajmy, że od objęcia władzy Robert Mugabe zmieniał konstytucję średnio co półtorej roku (17 nowelizacji wzmacniających urząd prezydencki przez 27 lat rządzenia).
Na podstawie: www.allafrica