Zimbabwe/ SADC krytykuje politykę Mugabe
Prezydent Zimbabwe, Robert Mugabe, spotkał się z Jakayą Kikwete, przywódcą Wspólnoty na Rzecz Rozwoju Afryki Południowej (SADC). Podczas rozmów starano się wypracować nową wizję polityki wewnętrznej w Zimbabwe.
Wspólnota na Rzecz Rozwoju Afryki Południowej stara się wpłynąć na zmianę polityki Mugabe. Bezpośrednią przyczyną zaostrzenia stanowiska SADC była brutalna interwencja policji zimbabweńskiej wobec członków opozycji politycznej, Ruchu na Rzecz Demokratyzacji (MDC). Mugabe w oficjalnym wystąpieniu określił działania policji „koniecznymi dla utrzymania stabilizacji w kraju”. W odpowiedzi, sekretarz generalny MDC w Tsvangirai, Tendai Biti, nazwał Mugabe „kłamcą, który oszukuje siebie samego, swoją partię i swój naród”.
W tym samym czasie w siedzibie Unii Afrykańskiej (AU) w Addis Abebie odbyło się spotkanie Cindy Courville, ambasador USA przy AU oraz Barry`ego Lowenkrona, Asystenta Sekretarza Stanu USA (sekcji związanej z ochroną praw człowieka) z politykami AU. Zdaniem Johna Kufoura, przewodniczącego organizacji, sytuacja w Zimbabwe jest „kłopotliwa”. Stanowisko polityków amerykańskich było o wiele bardziej stanowcze. W zeszłym tygodniu starali się oni lobbować za rezolucją skierowaną przeciwko Mugabe w Komisji Praw Człowieka przy ONZ. Ich wysiłki nie przyniosły jednak większych efektów. Lobbing polityczny przeniesiono zatem na szczebel regionalny w Afryce – SADC. Podczas spotkania w Ghanie, prezydent RPA, Thabo Mbeki, bezskutecznie próbował przekonać Mugabe do zmiany metod polityki wewnętrznej. Kolejną próbę podjął prezydent Tanzanii, Kikwete, pełniący obowiązki przywódcy SADC. Jego wizyta w Harare nie przyniosła jednak spodziewanych efektów.
SADC utworzone zostało w 1980 roku w Lusace jako wspólnota gospodarcza stanowiąca przeciwwagę dla RPA. W jej skład weszły: Angola, Botswana, Lesotho, Malawi, Mozambik, Swaziland, Tanzania, Zambia oraz Zimbabwe. W 1992 roku do organizacji tej dołączyły: Demokratyczna Republika Kongo, Madagaskar, RPA, Namibia. Obecnie siedziba SADC znajduje się Gaborone w Botswanie.
Na podstawie: www.allafrica.com, www.sadc.int. www.africa-union.org.