Amerykanie zmieniają strategię walki z afgańskim narkobiznesem
Finansowe zachęty dla rolników, zamiast niszczenia pól uprawnych maku – tak według Richarda Holbrooke'a, specjalnego wysłannika USA w Afganistanie, ma wyglądać nowa strategia walki z produkcją i eksportem afgańskiego opium.
Podczas konferencji MSZ, towarzyszącej włoskim obradom grupy G-8, Holbrooke określił dotychczasową strategię jako „porażkę". Jego zdaniem, setki milionów dolarów wydane na mechaniczną walkę z uprawami, nie zmniejszyły dochodów Talibów z eksportu opium „ani o jednego dolara”. Niszczenie pól uprawnych pozbawia za to źródeł dochodu afgańskich farmerów, którzy w konsekwencji wstępują w szeregi bojówek terrorystycznych.
“Uprawy maku nie są naszym wrogiem. Są nim Talibowie” – powiedział Holbrooke, oceniając iż Stany Zjednoczone „zmarnowały setki milionów dolarów na program niszczenia pól uprawnych”.
Zgodnie z założeniami nowej strategii, USA mają radykalnie zwiększyć środki przeznaczone na wsparcie afgańskich farmerów, którzy zdecydują się na uprawę innych rodzajów roślin. Jednocześnie, wojska USA i NATO wciąż będą przechwytywać opium eksportowane z kraju i kontrolować proces dostaw towarów, potrzebnych Talibom do produkcji.
Nowa strategia USA jest wynikiem debaty w sprawie dalszego sensu prowadzenia działań, mających na celu likwidację pól uprawnych. W ostatnim czasie, wielu ekspertów kwestionowało realny wpływ programu niszczenia upraw na poprawę sytuacji w Afganistanie.
Słowa Holbrooke’a spotkały się z aprobatą Franco Frattiniego, ministra spraw zagranicznych Włoch, który „zdecydowanie popiera” zapowiedź wprowadzenia nowej strategii.
Sceptyczny był generał Khodaidad, afgański minister ds. walki z handlem narkotykami, według którego dotychczasowa strategia przyniosła „wiele sukcesów”. Minister zaznaczył jednak, że afgańskiego władze „zaakceptują każdy nowy program, który będzie działał na korzyść Afganistanu”.
Strategia niszczenia pól uprawnych była szczególnie wspierana przez administrację George’a W. Busha. Według ocen ONZ, eksport opium w konsekwencji zmniejszył się tylko o 3 procent, a wielu pracowników afgańskich sił bezpieczeństwa straciło życie przy próbach niszczenia należących do Talibów upraw.
Na podstawie: NY Times, Washington Post, BBC