Międzynarodowy Dzień Szczęścia
Na całym świecie po raz pierwszy obchodzimy 20 marca Dzień Szczęścia, wprowadzony przez ONZ w 2011 roku. Szczęście i podstawowy standard życiowy wciąż pozostają poza zasięgiem zbyt wielu ludzi - przypomniał sekretarz generalny ONZ.
Ban-Ki-Moon ocenił w okolicznościowym posłaniu, iż cykliczne kryzysy społeczno-gospodarcze, wzrost przemocy oraz degradacja środowiska naturalnego w wielu rejonach świata stanowią podstawową barierę uniemożliwiającą poczucie spełnienia i stabilizacji całych narodów. Szczęście polegające na zrównoważonym rozwoju człowieka powinno się opierać na trzech filarach: rozwoju gospodarczym, rozwoju społecznym oraz ochronie środowiska - dodał sekretarz, przypominając ustalenia ubiegłorocznej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zrównoważonego Rozwoju Rio+20.
Specjaliści oraz dyplomaci ONZ zwracają uwagę, że kompleksowe wskaźniki dobrobytu i rozwoju nie powinny opierać się tylko na wysokości produktu krajowego brutto, ale również na czynnikach społecznych, np. wskaźniku rozwoju społecznego (ang. HDI).
Ban-Ki-Moon zauważył również, że pierwszy w historii Międzynarodowy Dzień Szczęścia może stanowić dobrą okazję do podjęcia postanowień o aktywnej pomocy drugiemu człowiekowi, gdyż współczucie i działania na rzecz możliwie najszerszego społecznie zrównoważonego rozwoju uczynią świat lepszym, szczęśliwszym miejscem do życia.
Wprowadzając przed dwoma laty Międzynarodowy Dzień Szczęścia do kalendarza uroczystych dni i obchodów ONZ, Zgromadzenie Ogólne pragnęło uwrażliwić społeczność międzynarodową na konieczność prowadzenia przez poszczególne rządy polityk społecznych umożliwiających pomyślne życie obywateli i osiągnięcie przez nich wszechstronnego dobrobytu materialnego, psychofizycznego oraz duchowego.
Na podstawie: un.org, xinhuanet.cn