ONZ za globalnym wzmocnieniem praw kobiet
Na rozpoczynającej się dzisiaj (5.3) w Nowym Jorku sesji Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet zaapelowano do środowisk międzynarodowych o trwałe wyeliminowanie społecznych i kulturowych uwarunkowań sprzyjających dyskryminacji oraz przemocy wobec kobiet.
Bieżące posiedzenie działającego przy Narodach Zjednoczonych gremium będzie w całości poświęcona sposobom likwidacji i zapobiegania wszelkim formom agresji wobec kobiet. Michelle Bachelet, szefowa agencji ONZ Kobiety i była prezydent Chile w inauguracyjnym wystąpieniu podkreśliła, że czynne przeciwdziałanie tym negatywnym zjawiskom jest obowiązkiem wspólnoty międzynarodowej i poszczególnych państw, które nie mogą dłużej dźwigać ogromnych, moralnych oraz ekonomiczno-socjalnych kosztów dyskryminacji kobiet.
Bachelet przytoczyła dane z których wynika, iż w wielu krajach 7 na 10 występujących przypadków aktów przemocy skierowanej wobec kobiet ma charakter agresji na tle seksualnym lub psychicznym. Dotyczy to w równym stopniu krajów biednych, jak i wysokorozwiniętych w rodzaju Australii, Kanady, Izraela, RPA oraz USA, gdzie motywy psychoseksualne kryją się za 40 do 70 proc. przestępstw popełnianych względem płci pięknej.
Agendy ONZ przypominają, że niemal 1/3 małoletnich dziewcząt w krajach Trzeciego Świata jest zmuszana do zawierania małżeństw, ponad 140 mln niemowląt płci żeńskiej poddawanych jest obrzezaniu, a kolejne miliony padają ofiarą handlu ludźmi i współczesnych form niewolnictwa.
Przewodnicząca ONZ Kobiety zwróciła również uwagę, że pomimo faktu iż w 160 krajach świata istnieją regulacje chroniące kobiety przed przemocą, wiele z nich pozostaje jedynie na papierze. Kobiety z trudem są w stanie spotkać się bezstronnym i obiektywnym postępowaniem sądowym, a sprawcy przestępstw wobec nich są często niewykrywani lub uniewiniani.
"Prawa kobiet to kwestia uniwersalnych praw człowieka, które powinny interesować każdego. Wszyscy mają prawo do życia bez przemocy i dyskryminacji" - stwierdziła Bachelet.
W tym samym czasie, Olivier De Schutter, ONZ-owski specjalny wysłannik ds. prawa do pożywienia wezwał w Genewie wszystkie kraje Narodów Zjednoczonych o wyeliminowanie wszelkich uregulowań prawnych upośledzających status kobiet w społeczeństwie, w szczególności ten rzutujący na dostęp do zasobów żywieniowych. Zdaniem wysłannika, państwa powinny zainwestować większe środki dla kobiet poświęcająych się domowemu wychowaniu dzieci i tych, które po urodzeniu dziecka będą chciały podjąć pracę zawodową. Krajowe polityki społeczne powinny również zostać zreformowane pod kątem wzmocnienia pozycji kobiet w rodzinach oraz wszystkich sektorach gospodarki.
Za: prensa-latina.cu, unwomen.org
Grafika za: unwomen.org