Polityka Obamy pod obstrzałem Chaveza i Ortegi
Wtórował mu Ortega mówiąc, że „wszyscy rozpoznaliśmy w Obamie człowieka dobrych intencji. Ale jest on uwięziony w systemie, który w swej naturze jest ekspansjonistyczny”. Porównał tym samym politykę Obamy, pomimo jej pozytywnych założeń, do polityki byłych prezydentów Stanów Zjednoczonych, takich jak George W. Bush czy Ronald Reagan.
Obaj południowoamerykańscy przywódcy skrytykowali również Obamę za kontynuowanie blokady ekonomicznej Kuby. Blokada polegająca na obłożeniu tego karaibskiego państwa embargiem na handel zagraniczny została ustanowiona przeszło 47 lat temu, co warto dodać, w zupełnie odmiennych realiach politycznych. Prezydent Ortega skomentował politykę USA wobec Kuby mówiąc, że „oni [USA] utknęli w przeszłości”. Na początku swojej prezydentury, Obama obiecał nowe podejście do stosunków z Kubą, obiecując zniesienie embarga w zamian za przyznanie obywatelom kubańskim większego zakresu swobód i uwolnienie przetrzymywanych więźniów politycznych.
Przywódcy Nikaragui i Wenezueli byli uczestnikami szczytu państw należących do wenezuelskiego programu solidarności energetycznej. Program polega na sprzedaży wenezuelskiej ropy dla państw karaibskich po preferencyjnych cenach. W ten sposób Wenezuela, będąca jednym z największych dostawców ropy do Stanów Zjednoczonych, stara się prowadzić politykę zjednywania wokół siebie państw regionu i szukania tym samym zwolenników dla promowanego przez Chaveza antyamerykanizmu.
Źródło: www.reuters.com