USA/ Inflacja najwyższa od 2 lat
W listopadzie wskaźnik wzrostu cen w Stanach Zjednoczonych był najwyższy od dwóch lat. Inflację nakręcał przede wszystkim wzrost cen energii.
Ceny towarów konsumpcyjnych wzrosły o 0,8 proc. w okresie od października do listopada. Było to znacznie więcej niż przewidywali analitycy. Podstawowy wskaźnik inflacji (który nie uwzględnia zmian cen energii oraz żywności) wzrósł o 0,3 proc.
Oprócz cen energii i żywności podrożała także odzież, bilety lotnicze oraz lekarstwa.
Wskaźnik cen towarów konsumpcyjnych wzrósł o 4,3 proc. w skali roku - było to największy wzrost od czerwca 2006 roku.
Dane te pojawiły się w momencie, gdy banki centralne w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii zdecydowały się obniżyć stopy procentowe w celu pobudzenia słabnącego wzrostu gospodarczego. Zdaniem ekspertów, aktualny wzrost inflacji może skłonić banki centralne do wstrzymania się od dalszego zmniejszania stóp procentowych.
W związku z obawą, że Rezerwa Federalna może teraz zaprzestać obniżania stóp, ceny akcji na giełdzie amerykańskiej spadły. Nastąpiło jednak umocnienie dolara, gdyż inwestorzy skierowali swoją uwagę na przynoszące większe zyski instrumenty walutowe.
W piątek (14.12) opublikowano raport o inflacji w strefie euro. Według sprawozdania, inflacja w 13 krajach posługujących się wspólną walutą także wzrosła.
Według danych Eurostatu, ceny towarów konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 3,1 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2006 roku. Wskaźnik ten jest najwyższy od ponad 6 lat.
Banki centralne usilnie starają się, aby inflacja nie wymknęła im się spod kontroli. Jest to związanie przede wszystkim ze spadkiem wartości dolara oraz wzrostem cen energii, które to z kolei doprowadziły do ogólnego wzrostu cen. Jednak w tym samym czasie banki muszą także ograniczyć wpływ globalnego kryzysu kredytowego, wywołanego zawirowaniami na amerykańskim rynku. Istnieją obawy, że wzrost kosztów energii oraz problemy na rynkach finansowych wyhamują wzrost gospodarczy oraz wydatki konsumentów.
Z tego powodu, zdaniem ekspertów banki centralne będą miały teraz poważny dylemat co do tego, na jakim poziomie ustalić stopy procentowe w najbliższych miesiącach. Z jednej strony należy powstrzymać wzrost inflacji, a z drugiej nie doprowadzić do recesji.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, ec.europa.eu/eurostat