Argentyńscy archeolodzy na tropie nazistowskiej kryjówki...
Naukowcy z uniwersytetu w Buenos Aires zdecydowali się zbadać tajemnicze ruiny w Teyu Cuare, parku przyrodniczym znajdującym się w pobliżu San Ignacio w północnej prowincji Misiones. Według miejscowych legend miały być one kryjówką zbiegłych po II Wojnie Światowej niemieckich nazistów, wśród których wymienia się m.in. Martina Bormanna, bliskiego doradcę Adolfa Hitlera.
Jeden z badaczy, Daniel Schavelzon, w wypowiedzi dla argentyńskiej gazety Clarin powiedział, że kompleks trzech budynków odróżniał się pod względem architektonicznym od pozostałych budowli w regionie, a jego dokładna lokalizacja w środku odległego rezerwatu przyrodniczego pozostawała tajemnicą. Schavelzon zaprzeczył jednak pogłoskom, jakoby sekretarz Hitlera – Bormann – kiedykolwiek tam mieszkał. Naukowiec wskazał na badania DNA, przeprowadzone w 1998 r. na szkielecie znalezionym w Berlinie, które potwierdziły tożsamość Bormana i fakt, że popełnił on samobójstwo w 1945 r., a nie zbiegł do Ameryki Południowej, jak do tej pory przypuszczano.
Naukowcy odnaleźli na stanowisku niemieckie monety bite między 1930 a 1945 rokiem oraz fragmenty porcelany wykonanej w Niemczech, w Miśni. Jak dotąd żadne z tych przedmiotów nie prowadzą do konkretnych nazistowskich oficerów. Badacze twierdzą, że nazistowscy zbiedzy mogli nigdy nie skorzystać ze schronienia w „leśnej fortecy” (niektóre ściany miały trzy metry grubości), gdyż okazało się, że mają możliwość wiedzenia spokojnego życie w argentyńskich miastach.
Setki nazistów i faszystów, w tym wielu oskarżonych o zbrodnie wojenne, znalazło schronienie w Argentynie i uzyskało pozwolenie na wjazd do kraju od ówcześnie panującego prezydenta, Juana Perona. Jednym z najbardziej znanych imigrantów tej fali był Adolf Eichmann, oficer SS odpowiedzialny za zbrodnie Holocaustu, który zamieszkał na przedmieściach Buenos Aires. W 1960 r. został porwany i przewieziony do Izraela przez Mosad, a w 1962 r. wykonano na nim wyrok śmierci.
W 2000 roku prezydent Fernando de la Rua przeprosił za udział Argenyny w ukrywaniu niemieckich zbiegów wojennych po II Wojnie Światowej.
Źródło: BBC