Gwatemala chce wznowienia amerykańskiej pomocy militarnej
Otto Perez Molina, były generał i jeden z dowódców wojskowych w czasie wojny domowej, który w niedzielę oficjalnie obejmie urząd prezydenta Gwatemali, ogłosił, że jednym z najważniejszych celów jego prezydentury będzie zniesienie embarga na eksport broni do Gwatemali, nałożonego przez Stany Zjednoczone jeszcze w latach 70.
Nowy prezydent zapowiedział, że priorytetem dla jego administracji jest walka z przestępczością, która od lat paraliżuje Gwatemalę i sprawia, że kraj ten posiada jeden z najwyższych wskaźników zabójstw w Zachodniej Hemisferze. Według Pereza winę za taki stan rzeczy ponoszą w dużej mierze kartele meksykańskie, posiadające ogromne wpływy w Gwatemali. Zdaniem Pereza, walka z nimi nie będzie jednak możliwa bez pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych.
Prezydent oświadczył, że w czasie trwającego 36 lat konfliktu wewnętrznego w Gwatemali nie doszło ani do naruszenia praw człowieka, ani do ludobójstwa, które miałoby pociągnąć za sobą śmierć około 200 tysięcy cywili, głównie Indian z grupy Maya. Zakomunikował też, że jest gotowy spełnić postawione Gwatemali przez Waszyngton warunki przywrócenia pomocy militarnej, wśród których znajduje się przede wszystkim zreformowanie całkowicie niewydolnego systemu wymiaru sprawiedliwości. Wspierana przez ONZ powojenna komisja prawdy twierdzi, że za większość zbrodni odpowiadają siły rządowe i powiązane z nimi organizacje paramilitarne. ONZ domaga się też udzielenia przez gwatemalskiego przywódcę wsparcia międzynarodowej grupie antykorupcyjnej, której działania do tej pory były ostro krytykowane przez krajowe elity polityczne.
Do tej pory Kongres Stanów Zjednoczonych zezwalał jedynie na ograniczone finansowanie gwatemalskich oddziałów do walki ze skutkami klęsk żywiołowych. Gwatemala odzyska wojskowe wsparcie w pełnym wymiarze dopiero wtedy, gdy amerykańska Sekretarz Stanu potwierdzi, że armia gwatemalska szanuje uznane przez społeczność międzynarodową prawa człowieka i udziela swojego wsparcia Międzynarodowej Komisji Przeciwko Bezkarności w Gwatemali w procesach przeciwko byłym wojskowym.
Źródło: Washington Post, BBC Mundo