Władze Ekwadoru przejmują stacje telewizyjne
Ekwadorski rząd przejął trzy stacje telewizyjne i 195 firm należących do tej samej grupy finansowej w ramach odzyskiwania długów związanych z bankructwem Filanbanco w latach 90-tych.
Władze kraju przejęły telewizje TC Television, TC Noticias i Gamavision, a także firmy ubezpieczeniowe, budowlane, związane z rolnictwem należące w części do braci Roberto i Williamem Isaias.
Bracia Isaias, obaj bankierzy, są oskarżani o malwersacje, które doprowadziły do upadku w 1998 roku Filanbanco, jednego z największych banków w Ekwadorze. Według właścicieli stacji, przejęcie jest atakiem na wolność słowa. Z decyzją rządu prezydenta Rafaela Correi nie zgodził się też minister gospodarki Fausto Ortiz, który zrezygnował z pełnienia funkcji.
Uzasadniając swoją decyzję rząd w Quito podał informację, że firmy związane z rodziną Isaias zostaną zlicytowane, żeby móc odzyskać pieniądze które stracili obywatele w wyniku bankructwa Filanbanco.
Filanbanco był jednym z 21 banków, który pod koniec lat 90-tych dotknął kryzys, który wstrząsnął Ekwadorem. Podaje się, że wyniku tego kryzysu bank stracił 661 milionów dolarów.
Prezes Gamavision, Alvaro Dassum, kuzyn bankierów Isaias, wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że Gamavision nie ma nic wspólnego z Filanbanco. „Zdecydowanie sprzeciwiam się i protestuję takiemu przejęciu. Takie działania władz świadczą, że mamy w kraju dyktaturę” – powiedział agencji Associated Press.
Wśród przejętych stacji telewizyjnych jedna jest informacyjna, dwie pozostałe mają ogólnokrajowy zasięg. Jest to dosyć istotne zważywszy na fakt, że zaledwie 5,4 proc. Ekwadorczyków ma dostęp do kablówki.
Oscar Ayerve, prezes Stowarzyszenia Udziałowców Filanbanco, nazwał przejęcie firm „pozytywnym sygnałem” dla ok. 60 tys. osób, które w wyniku bankructwa Filanbanco straciły 350 milionów dolarów.
Na podstawie: enquirerherald.com, bbc.com