Korea Południowa: Phenian za kilka dni będzie gotowy do wystrzelenia rakiety
W środę (25.03) po informacjach Japonii i USA, również Korea Południowa potwierdziła ustawienie pocisku „wyglądającego jak pocisk balistyczny dalekiego zasięgu Taepodong-2” w bazie Musudan-ri, północnokoreańskiej wyrzutni pocisków rakietowych. Zdaniem władz w Seulu rakieta będzie gotowa do wystrzelenia na początku przyszłego tygodnia.
Na podstawie zdjęć satelitarnych potwierdzono, że rakieta została przeniesiona z budynku montażowego i ustawiona na podstawie wyrzutni pocisków. Górna część rakiety została zakryta przez co nie można dostrzec głowicy. Rozpoczęto również prace napełniania zbiorników paliwem poprzez system podziemnego rurociągu. Władze Korei Południowej twierdzą, iż do zakończenia prac przygotowawczych do wystrzelenia, Korea Północna potrzebuje czterech do pieciu dni.
Władze w Seulu określają prawdpopodobieństo wystrzelenia rakiety na niezwykle wysokie. Wojska Południowej Korei podwyższyły stan obserwacji koncentrując się na zbieraniu możliwie największej ilości informacji.
Konstrukcja ustawiona na podstawie wyrzutni wygląda jak dwustopniowy pocisk balistyczny Taepodong-2 wystrzelony w lipcu 2006. Istnieje jednak obawa, że Taepodong-2 z dwustopniowego został przebudowany na pocisk trzystopniowy.
Na podstawie informacji Międzynarodowej Organizacji Morskiej wyznaczono możliwe obszary upadku pocisku. Pierwszy to akwen terytorialnie należący do prefektury Akita (Japonia, Morze Japońskie) o wielkości od 130 km do 380 km. Drugi to wschodnia lub południowo-wschodnia część Archipelagu Japońskiego o długości 800 km. Przedział czasowy odpalenia pocisku określono na godziny pomiędzy 11:00 a 16:00 czasu japońskiego.
W środę z portu Nagasaki, Sasebo wypłynęły dwa niszczyciele. 26 marca po południu czasu tokijskiego zaplanowano wypłynięcie kolejnego okrętu z portu Aomori na północy Japonii. Wszystkie są częścią morskiego systemu antybalistycznego Aegis floty amerykańskiej. Każdy z nich wyposażony jest w rakiety przechwytujące typu SM3.
Niszczyciele patrolują obecnie Morze Japońskie i Pacyfik. Kolejne dwa stacjonują w porcie Sasebo, skąd w przypadku oficjalnego ogłoszenia rozpoczęcia operacji przechwycenia wypłyną na wody Morza Japońskiego.
Na podstawie: yomiuri.co.jp, asahi.com