Północnokoreańskie źródła potwierdzają reformę walutową
Popierająca reżim Kim Dzong Ila gazeta Choson Sinbo w piątek (4.12) potwierdziła wcześniejsze informacje na temat północnokoreańskiej reformy walutowej. Obserwatorzy oceniają, że wymiana pieniędzy ma na celu wzmocnienie kontroli państwowej nad gospodarką.
O reformie walutowej w Korei Północnej od poniedziałku (30.11) informowały południowokoreańskie media. Dotychczas oficjalne źródła rządowe w Pjongjangu nie odniosły się do tych wiadomości. Jednak w piątek (4.12) wydawana w Japonii gazeta Choson Sinbo, popierająca północnokoreański reżim, potwierdziła wcześniejsze doniesienia.
Tymczasem portal Daily NK poinformował, że reforma walutowa spotkała się z ogromnym niezadowoleniem północnokoreańskiego społeczeństwa. Powodem sprzeciwu jest m.in. wzrost cen podstawowych artykułów żywnościowych, takich jak ryż.
Zgodnie z reformą, obywatele Korei Północnej zostali zobowiązani do wymiany starych wonów na nowe przy zastosowaniu przelicznika 1:100. W taki sposób Koreańczycy z Północy mogą wymienić kwotę do 100 tys. starych wonów na rodzinę (ok. 700 dol.). Natomiast w przypadku przekroczenia tej sumy stosowany jest przelicznik 1:1000. Możliwość wymiany starych pieniędzy na nowe zakończy się w niedzielę (6.12). Po tym czasie stare wony staną się ostatecznie nieważne.
Poza wywiadem z północnokoreańskim urzędnikiem, Choson Sinbo ujawniła wygląd nowych banknotów i poinformowała o nowych nominałach, które będą wynosić odpowiednio: 5000, 2000, 1000, 100, 50, 10 i 5 wonów. Na nowych banknotach widnieją m.in. portret Kim Ir Sena, legendarne miejsce urodzin Kim Dzong Ila oraz postacie robotnika, rolnika i intelektualisty.
Eksperci oceniają, że działania północnokoreańskiego rządu stanowią próbę wzmocnienia pozycji państwa w oddziaływaniu na procesy gospodarcze. Cho Myung-Chul, były pracownik Uniwersytetu Kim Ir Sena w Pjongjangu, obecnie analityk Korea Institute for International Economic Policy, uważa, że "północnokoreański reżim chce ostatecznie rozprawić się z jakimikolwiek elementami wolnego rynku". Zdaniem Cho ostatnia reforma walutowa stanowi potwierdzenie pełnej kontroli państwa, która nie toleruje jakiejkolwiek niezależności, chociażby w postaci mechanizmów wolnorynkowych.
Na podstawie: dailynk.com, english.yonhapnews.co.kr, news.bbc.co.uk, reuters.com