Rząd Indii przedstawił budżet na rok 2015/16
Rząd premiera Narendry Modiego przedstawił w sobotę (28.02) budżet na rok 2015/16. Plan zakłada wzrost gospodarczy na poziomie minimum 8 proc., a także zwiększenie wydatków na infrastrukturę i opiekę społeczną. Minister finansów, Arun Jaitley, obiecał również obniżenie podatku od osób prawnych, co ma zachęcić do inwestowania w Indiach.
Przedstawiony plan ma przede wszystkim pobudzić wzrost indyjskiej gospodarki. Jednym z głównych założeń Jaitley’a jest wzrost wydatków na infrastrukturę. W nadchodzącym roku finansowym na ten cel przeznaczone zostanie o 11,3 mld dolarów więcej niż w zeszłym. Zachętą dla inwestorów ma być również obniżenie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) do 25 proc. w ciągu najbliższych 4 lat. Z kolei podatek VAT zostanie ujednolicony do kwietnia 2016 r.
Budżet na rok 2015/16 zakłada stworzenie powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, którego wprowadzenie ma zwiększyć dostęp do świadczeń socjalnych. Wzrosnąć mają dotacje do ubezpieczeń zdrowotnych i emerytur. Rząd ma nadzieję zaoszczędzić pieniądze, przelewając świadczenia bezpośrednio na konta obywateli, co ma zapobiec korupcji i oszustwom. Wedle wyliczeń ministra finansów, takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić 4 mld dolarów rocznie. Ponadto rząd Modiego zdecydował się również na zniesienie podatku od majątku, jednocześnie zwiększając obciążenie dla najbogatszych mieszkańców Indii.
Jaitley ogłosił również wzrost wydatków na zbrojenia o 7,9 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Tłumacząc, że obrona terytorium Indii jest najważniejsza, rząd zdecydował się przeznaczyć na ten cel ponad 40 mld dolarów. Modi obiecał modernizację armii, co ma być odpowiedzią na zwiększającą się obecność Chin w regionie Oceanu Indyjskiego i Azji Południowej.
Indyjski plan gospodarczy na rok 2015/16 zobowiązuje rząd do utrzymania niskiego deficytu fiskalnego. Minister gospodarki zapowiedział, że do zrealizowania planu konieczne będzie zmniejszenie deficytu z 4,5 proc. do 4,1 proc. PKB. Biorąc pod uwagę planowane wydatki na opiekę socjalną i brak cięć w subsydiach, prawdopodobnym jest spełnienie się prognoz krytyków, którzy uważają, że rząd w ten sposób wyda więcej niż otrzyma z podatków. Według nich to tylko populistyczny ruch, który zadłuży skarb państwa jeszcze bardziej.
Na podstawie: bbc.com, nytimes.com, in.reuters.com