Blokada irańskiego systemu bankowego
Unia Europejska podjęła kroki mające na celu odcięcie irańskiego systemu bankowego od globalnego systemu finansowego. Decyzja podjęta przez Radę Europejską zabroniła SWIFT (The Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications), organizacji zajmującej się międzynarodowymi transakcjami międzybankowymi, świadczenia usług irańskim instytucjom finansowym. Jako spółka zarejestrowana w Belgii, SWIFT musiała podporządkować się decyzji Rady.
{mosimage}Działania te w znacznym stopniu utrudnią przepływ gotówki zarówno z, jak i do Iranu, jako że niemal wszystkie transakcje bankowe przepływają właśnie przez SWIFT, będący spoiwem międzynarodowego systemu bankowego.
Decyzja ta wpłynie zarówno na zwykłych obywateli Iranu, uniemożliwiając im międzynarodowe operacje finansowe- jak choćby przesyłanie środków finansowych dla swoich rodzin. Ale będzie miała również wpływ na działanie irańskich firm- szczególnie tych zajmujących się obrotem ropą naftową- uniemożliwiając im handel tym surowcem. Indie i Chiny, będące istotnym odbiorcą irańskiej ropy, zadeklarowały chęć kontynuowania współpracy. W tym momencie jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się być zapłata za surowiec w złocie, co utrudni dokonywanie transakcji.
Blokada założona przez Radę Europejską została aktywowana w sobotę, 17 marca 2012 roku. Jest ona kolejnym elementem walki z irańskim projektem rozwoju technologii nuklearnej. W listopadzie ubiegłego, 2011 roku, amerykański Departament Skarbu, razem z rządami Kanady i Wielkiej Brytanii ogłosili zaprzestanie jakichkolwiek transakcji z instytucjami finansowymi z Iranu.
Na podstawie:
cnn.com
bbc.co.uk