Egipt/ Chirac i Mubarak nie chcą karać
Oficjalne spotkanie Jaques’a Chiraca z prezydentem Egiptu Hosni Mubarakiem miało miejsce w Kairze w środę 19 kwietnia. Obaj przywódcy zgodnie podkreślili potrzebę kontynuacji pomocy dla narodu palestyńskiego przez UE oraz USA. Omówiono również kwestię rozwiązania konfliktu z Teheranem na tle deklarowanego pokojowego charakteru irańskiego programu nuklearnego. Politycy, w trosce o stabilność polityczno-gospodarczą w regionie oraz świecie, opowiedzieli się jednogłośnie za pokojowymi oraz dyplomatycznymi metodami zażegnania sporu.
Prezydenci Chirac i Mubarak spotkali się podczas dwudniowej wizyty francuskiej głowy państwa w stolicy Egiptu, w celu omówienia kwestii palestyńsko-irańskich. Po półtoragodzinnej rozmowie w pałacu prezydenckim, obydwaj politycy zgodnie stwierdzili, iż pomoc Zachodu dla Palestyny jest czynnikiem niezbędnym, aby jej naród miał jakiekolwiek szanse na przetrwanie.
Przywódca egipski podkreślił jednocześnie, iż niehumanitarnym i niesprawiedliwym jest karać społeczeństwo za przewinienia władz. Dodał również, iż pozostawienie Palestyńczyków samym sobie może doprowadzić do poważnych kryzysów i zaostrzenia się nastrojów ekstremistycznych wśród społeczeństwa, a to z kolei może przynieść, jak już historia zdążyła wielokrotnie pokazać, również negatywne skutki w skali międzynarodowej.
Chirac planuje szczegółowe rozmowy ze stroną izraelską nad sposobem dystrybucji pomocy europejsko-amerykańskiej na warunkach poszanowania zasad demokracji oraz przede wszystkim jak najbardziej korzystnych dla Palestyńczyków, a także samego prezydenta Abbasa, którego wizyta planowana jest w Paryżu na przyszły tydzień (28 kwietnia).
Podczas konferencji prasowej obydwaj politycy opowiedzieli się również za kontynuacją zabiegów dyplomatycznych, za dialogiem oraz powstrzymaniem się od rozwiązań siłowych w sprawie irańskiego programu nuklearnego, mając na uwadze wysokie ryzyko destabilizacji Środkowego Wschodu, czy prawdopodobnie nawet regionu o szerszym zasięgu. Paryż popiera propozycje egipskiego prezydenta o pozbyciu się z regionu broni masowej zagłady. Uważa, iż oprócz Iranu, również Izrael powinien zrezygnować ze swoich aspiracji dołączenia do światowej armii atomowej.
Przypomnijmy, że ze względu na sprzeciw Chin i Rosji wobec nałożenia na Iran sankcji, nie udało się członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ 18 kwietnia, podczas szczytu w Moskwie, dojść do porozumienia w sprawie środków jakie miałyby być przedsiębrane wobec Teheranu w celu ukrócenia jego planów nuklearnych. W związku z tym, prezydent Stanów Zjednoczonych nie wyklucza możliwości interwencji militarnej w Iranie.
Chirac wyraził zadowolenie ze wspólnego stanowiska z Hosni Mubarakiem w podstawowych kwestiach dotyczących kryzysów i problemów w regionie. Zgodność ta dotyczy również kwestii syryjsko-libańskiej: Paryż naciska na Syrię aby zaprzestała ingerowania w sprawy wewnętrzne Libanu, oraz opowiada się za pełną suwerennością tego ostatniego kraju.
Wizyta Chiraca w Egipcie jest już siódmą od 1995 roku. Francja jest trzecim gospodarczym partnerem Egiptu. W związku z tym, 24 kwietnia ma nastąpić otwarcie obrad prezydenckiej Rady Francusko-Egipskiej grupującej czterdziestu członków z obydwu krajów, opracowujących skuteczne metody rozwoju wymiany handowej pomiędzy partnerami. Zaplanowano także, iż obydwaj prezydenci zainaugurują oficjalne otwarcie francuskiego Uniwersytetu w Egipcie, który od 2002 roku przyjął już do swojego grona około 350 studentów
Na post. leparisien.com, permanent.nouvelobs.com/etranger