Izrael/ Zostały wznowione rozmowy pokojowe z Palestyńczykami
Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas i premier Izraela, Ehud Olmert, spotkali się w poniedziałek (07.04) w Jerozolimie, by rozmawiać na temat możliwości zakończenia trwającego między państwami konfliktu jeszcze przed końcem 2008 r.
W spotkaniu uczestniczyli również główni negocjatorzy obu krajów - Achmed Korei oraz izraelska minister spraw zagranicznych, Cipi Lipni.
Główny palestyński negocjator, Saeb Erekat, w czasie konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu, określił różnice zdań odnośnie planów osadniczych Izraela, zwłaszcza w okolicach Jerozolimy, jako „bardzo głębokie”. - Wiarygodność procesu pokojowego musi zostać przywrócona. Kontynuacja osadnictwa zmarnuje wiarygodność i osłabi możliwość osiągnięcia pokojowego porozumienia – powiedział Erekat, cytując słowa Abbasa.
Ostatnie plany Izraela, który podjął decyzję o wybudowaniu nowych osiedli na obszarze okupowanego Zachodniego Brzegu wzbudziły niepokój nie tylko po stronie Autonomii Palestyńskiej, ale też wywołały gwałtowny protest społeczności międzynarodowej.
Poniedziałkowe (07.04) spotkanie w Jerozolimie było pierwszym od prawie siedmiu tygodni spotkaniem liderów Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Ostatnie spotkanie Abbasa i premiera Izraela, Ehuda Olmerta, odbyło się 19 lutego w Jerozolimie. Abbas zawiesił jednakże 2 marca wszelkie kontakty z władzami Izraela, jako przyczynę podając ofensywę izraelskiej armii, w wyniku której zginęło ponad 120 Palestyńczyków ze Strefy Gazy. Izrael tłumaczył wówczas, że była to odpowiedź na wcześniejsze ataki rakietowe na izraelskie miasto Aszkelon.
Rzecznik Olmerta, Mark Regev, powiedział, że obie strony zamierzają trzymać się „mapy drogowej” z 2003 r. i zrealizować główne postanowienie konferencji z Annapolis - doprowadzić do historycznego porozumienia jeszcze przed końcem 2008 r.
Plan z Annapolis zakłada powstrzymanie ekspansji osadniczej przez Izrael i rozbrojenie palestyńskich grup militarnych. Jak dotychczas – żadna ze stron nie wywiązała się ze swych zobowiązań. Podczas spotkania liderzy zadecydowali o potrzebie regularnych spotkań. Mają się one odbywać co dwa tygodnie.
Po zakończeniu spotkania Erekat poinformował również, iż Olmert wstępnie zgodził się na propozycję Abbasa odnośnie zagwarantowania stałych wiz na terenie Zachodniego Brzegu 10 tysiącom Palestyńczyków, przebywających tam obecnie nielegalnie. Opcja legalnej imigracji na obszar Zachodniego Brzegu została zamknięta przez Izrael w 2000 r. po wybuchu palestyńskiego powstania.
Rozmowy Abbasa z Olmertem zostały skrytykowane przez Hamas. - Kontynuacja rozmów z okupantem oraz wymiana uśmiechów i pocałunków nie służy naszym ludziom i nie chroni przed agresją okupanta – powiedział we wtorek (08.04) Taher al-Nono, rzecznik rządu Hamasu w Strefie Gazy.
Prezydent Stanów Zjednoczonych, George Bush, przybędzie na Bliski Wschód 17 lub 18 maja by spotkać się z władzami Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Zgodnie z wypowiedzią Yosiiego Berlina, członka Knesetu, spotkanie odbędzie się w Szarm el-Szejk. Najprawdopodobniej w spotkaniu uczestniczyć będą również przywódcy Egiptu i Jordanii.
Na podstawie: haaretz.com, iht.com, israeltoday.co.il, jpost.com, news.bbc.co.uk, news.google.com