Kobieta została rzeczniczką prasową Hamasu
23-letnia Isra Al-Modallal została rzeczniczką prasową Hamasu. Kobieta, która przez kilka lat mieszkała w Wielkiej Brytanii, będzie odpowiedzialna przede wszystkim za kontakty z zagranicznymi mediami i przedstawianie im poglądów Hamasu.
Hamas, który kontroluje palestyńską Strefę Gazy, przez większość zachodnich państw i organizacji, w tym przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone, uznawany jest za organizację terrorystyczną. Również na Bliskim Wschodzie jest izolowany i nie może liczyć na szerokie wsparcie. Isra Al-Modallal ma być osobą, która zmieni postrzeganie Hamasu zarówno w regionie, jak i na świecie.
Isra Al-Modallal urodziła się w Egipcie, jednak ma palestyńskie obywatelstwo. Przez kilka lat mieszkała w Bradford, gdzie jej ojciec uczył się na tamtejszym uniwersytecie. Ona sama ukończyła studia medioznawcze na Islamskim Uniwersytecie w Gazie, blisko związanym z Hamasem, a następnie pracowała jako dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Mieszka w obozie dla uchodźców w Rafah na południu Strefy Gazy.
Wybór Al-Modallal może świadczyć o głębokiej potrzebie zmian w samej organizacji, która chce być postrzegana jako bardziej otwarta i nowoczesna. Nowa rzeczniczka nie jest członkinią Hamasu i choć nosi chustę, zawsze ma makijaż, słucha zachodniej muzyki i nie ma problemu z uściśnięciem dłoni mężczyźnie. Ponadto, jest rozwódką i ma 4-letnią córeczką.
Al-Modallal zapowiedziała, że w swojej nowej pracy skoncentruje się na kwestiach praw człowieka i pomocy humanitarnej. „Większość osób na świecie uznaje, że Palestyńczycy również są ludźmi, więc świat zrozumie nasze przesłanie uchodźców i ludzi żyjących w stanie oblężenia” - dodała. Zaznaczyła również, że wahała się przed przyjęciem propozycji pracy. Obawiała się, że problemem może okazać się jej młody wiek, a nie płeć. „Palestyńskie kobiety biorą aktywny udział w życiu ulicy, w organizacjach, w mediach. Nie spotkałam się z trudnościami, wynikającymi z faktu, że jestem kobietą. Mamy taką wolność, jakiej potrzebujemy” - zaznaczyła.
Al-Modallal planuje m.in. założyć profile Hamasu na Facebooku i Twitterze, by efektywniej móc komunikować się z zachodnimi internautami. Zaznaczyła jednak, że w żadnym wypadku nie będzie rozmawiała z dziennikarzami z Izraela.
Źródła: theguardian.com, alarabiya.net, huffingtonpost.com