Rosja chwali Iran za postawę podczas rozmów w Wiedniu
Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych, Sergei Ryabov pochwalił w niedzielę (08.11) Iran za jego pozytywne nastawienie podczas negocjacji w Wiedniu.
„Wynik dyskusji, która miała miejsce w Wiedniu w dniach od 19 do 21 października i w której wzięła udział irańska delegacja jest bardzo obiecujący”, powiedział podczas oficjalnej wizyty w Teheranie wiceminister spraw zagranicznych Rosji, Sergei Ryabov. „Wierzę, że jest tutaj [wzbogacanie irańskiego uranu przez kraje trzecie – red.] miejsce na kompromis i polepszenie (…) taki jest pogląd Moskwy na tą sprawę”, dodał Ryabov. Wiceminister zauważył także, że rozmowy miały czysto ekonomiczny charakter.
W niedzielę (08.11) Ryabov spotkał się z Sekretarzem Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, Saeedem Dżalilim, który zapewnił go, że Teheran był zawsze gotów do prowadzenia rozmów na temat pakietu propozycji dla Grupy 5 +1 (Niemcy, Chiny, USA, Francja, Wielka Brytania, Rosja).
Źródła bliskie rozmowom wiedeńskim donoszą, że Iran jest gotów na wymianę niskowzbogaconego uranu (wzbogacony do poziomu 3,5%) na wzbogacony do poziomu 205 (paliwo nuklearne). Inne źródła mówią natomiast, że IRI nie zamierza wysyłać zasobów niskowzbogaconego uranu za granicę.
Pierwszego października br. w Genewie miało miejsce spotkanie Iranu i Grupy 5 + 1, na którym uzgodniono, że Teheran prześle pewną ilość niskowzbogaconego uranu za granicę w zamian za co otrzyma uran wysoko wzbogacony przeznaczony dla reaktora w Teheranie.
Przedstawiciele USA, Francji i Rosji spotkali się 19 października w Wiedniu z przedstawicielami Iranu w celu przedyskutowania kwestii wzbogacania irańskiego uranu przez kraje trzecie. Uzgodniono, że Iran wyśle do Rosji 80 procent swoich zasobów niskowzbogaconego uranu, który zostanie następnie przewieziony do Francji i przekształcony w paliwo do reaktora w Teheranie. Ma to uniemożliwić Iranowi uzyskanie wystarczającej ilości uranu do konstrukcji bomby jądrowej.
Podczas rozmów wiedeńskich IRI wykluczyło Francję z dostaw paliwa nuklearnego z powodu niewywiązywania się przez nią z poprzednich kontraktów dotyczących dostaw materiałów atomowych. Delegacja Francji przeprosiła i poprosiła Dyrektora Generalnego MAEA, Mohammeda El Baradei'ego o przywrócenie Paryża na listę dostawców.
Na podstawie: presstv.ir, english.irib.ir