Rosja: sprzedaż broni do Iranu jest usprawiedliwiona
Aleksander Fomin, przedstawiciel Rosji zajmujący się współpracą wojskowo-techniczną, powiedział w środę (17.12), że współdziałanie militarne Moskwy i Teheranu będzie kontynuowane, by zapewnić bezpieczeństwo na Środkowym Wschodzie.
„Militarno-techniczna współpraca między Rosją i Iranem wpływa pozytywnie na stabilność w tym regionie” – powiedział Aleksander Fomin, zastępca przewodniczącego rosyjskiej Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej. Termin: "Federalna Służba Współpracy Wojskowo-Technicznej" rozumiany jest przez Rosjan jako sprzedaż broni innym krajom.
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oświadczył w październiku, iż sprzeciw Waszyngtonu wobec sprzedaży broni rosyjskiej Iranowi, ma na celu wyłącznie wyeliminowanie grożącego mu konkurenta na globalnym rynku zbrojeniowym.
Iran obawia się ataku militarnego ze strony Izraela i Stanów Zjednoczonych, które sprzeciwiają się prowadzonemu przez niego programowi nuklearnemu. W związku z tym Teheran szuka sposobu wzmocnienia swoich możliwości obronnych.
Do tej pory Moskwa dostarczyła Iranowi 29 pocisków rakietowych ziemia-powietrze Tor-M1 w ramach 700-milionowego kontraktu podpisanego w roku 2005. „Rozwijaliśmy, rozwijamy i rozwijać będziemy współpracę. W dużym stopniu zależy bowiem od niej bezpieczeństwo regionu” – powiedział Fomin. Na początku grudnia tego roku, inny przedstawiciel Rosji oświadczył, iż nie ma żadnego dowodu na to, że Teheran „jest zdolny do wytworzenia broni nuklearnej.”
Zachód oskarża Iran o próby skonstruowania broni atomowej. Prezydent Republiki Islamskiej Mahmud Ahmadinedżad twierdzi jednak, iż irańskie instalacje nuklearne służą wyłącznie celom pokojowym – produkcji energii elektrycznej.
Na podstawie: presstv.com; payvand.com