Syryjska oferta pokojowa dla Izraela
Władze Syrii oficjalnie przekazały Izraelowi w czwartek (04.09) listę kwestii, które muszą zostać rozważone w perspektywie ewentualnych syryjsko-izraelskich rozmów pokojowych. Sześciopunktowy plan dotarł do Tel Awiwu za pośrednictwem Turcji.
"Czekamy na izraelską odpowiedź", oświadczył prezydent Syrii - Baszar Al-Assad zaznaczając, że inicjatywa syryjska nakreśla podstawy ewentualnych negocjacji i teraz Damaszek oczekuje podobnego dokumentu od Izraela.
Syria pozostaje w stanie wojny z Izraelem od jego powstania pod koniec lat 40-stych. Choć szczegóły nie są znane, wiadomo, że przedstawiony w czwartek plan dotyczy przede wszystkim kwestii Wzgórz Golan. Region od 1967 roku jest okupowany przez Izrael. Brak porozumienia na temat ewentualnego wycofania wojsk i przekazania spornych terenów Syrii wielokrotnie w przeszłości doprowadzał do zerwania negocjacji.
Inicjatywa Syrii to wynik spotkania z premierem Francji Nicolasem Sarkozym oraz prezydentem Turcji i emirem Kataru, którzy byli uczestnikami mini-szczytu zorganizowanego w czwartek (04.09) przez Damaszek.
Waszyngton z rezerwą odniósł się do syryjskiej inicjatywy. Rzecznik Departamentu Stanu Robert Wood powiedział, że USA wciąż uważają, że Syria powinna odgrywać "dużo bardziej produktywną rolę w regionie". Jako przykład działań, które wciąż wzbudzają niezadowolenie za oceanem, Wood wymienił ingerowanie w sprawy wewnętrzne innych państw, przede wszystkim Libanu.
Syria wciąż definitywnie wyklucza możliwość zerwania kontaktów z libańską organizacją terrorystyczną Hezbollah i separatystycznymi ugrupowaniami palestyńskimi. Stawiając warunki, Assad zaznaczył, że "pośrednie" rozmowy pokojowe pozostaną wstrzymane do momentu, kiedy Izrael będzie miał nowego premiera. Ich termin wstępnie ustalono na 18-19 września. Bezpośrednie rozmowy nie wchodzą w grę dopóki władzy nie obejmie nowa, "wierząca w pokój" administracja USA.
Na podstawie: bbc.co.uk, ap.org