Turcja/ Cheney zakończył tournee po Bliskim Wschodzie
Wizyta w Ankarze (24.03) była ostatnim punktem dziesięciodniowego programu spotkań wiceprezydenta USA, Dicka Cheney’a z przywódcami państw Bliskiego Wschodu.
Cheney spotkał się z prezydentem Abdullahem Gulem, premierem Recepem Tayyipem Erdoganem oraz szefem wojsk tureckich, generałem Yasarem Buyukanitem. Głównymi tematami rozmów były - misja NATO w Afganistanie, projekt tarczy antyrakietowej oraz program nuklearny Iranu. Spotkania były zamknięte dla przedstawicieli mediów. Nie udzielono też jakichkolwiek komentarzy dla prasy.
W międzyczasie setki demonstrantów pikietowało przed kompleksem prezydenckim, wykrzykując slogany przeciwko USA i tureckiemu rządowi.
Cheney rozmawiał z władzami Turcji na temat misji NATO w Afganistanie. W Kabulu stacjonuje obecnie 1150 tureckich żołnierzy. Prasa turecka spekulowała, że Amerykanie chcą zwiększenia liczby żołnierzy tureckich w Afganistanie, którzy walczyliby z Talibami na południu kraju.
Premier Erdogan, komentując wizytę Cheney’a zaprzeczył jednakże we wtorek (25.03) spekulacjom prasy. – Podczas wczorajszych spotkań nie byliśmy proszeni o zwiększenie liczby żołnierzy w Afganistanie – powiedział.
Oprócz tematu Afganistanu dyskutowano również na tematy takie jak: sytuacja w Iraku, w Kosowie, proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. Jednym z tematów rozmów w ramach dyskusji na temat globalnego terroryzmu była amerykańsko-turecka współpraca w zwalczaniu rebeliantów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), których Cheney określił „wspólnym wrogiem” Turcji i USA.
- Obie strony zgodziły się, że ochrona suwerenności Iraku, terytorialnej integralności i politycznej jedności leży we wspólnym interesie zarówno Turcji, jak i Stanów Zjednoczonych – powiedział anonimowo jeden z tureckich urzędników.
W ubiegłym miesiącu wojska tureckie wkroczyło na teren północnego Iraku by walczyć tam z rebeliantami z PKK. Bagdad oskarżył wówczas Ankarę o agresję na iracką suwerenność.
W czasie spotkań z tureckimi politykami Cheney wyraził również zaniepokojenie wobec „programu atomowego” Iranu. Na początku marca Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Iran trzeci pakiet sankcji. Zdaniem Erdogana, Teheran powinien rozpocząć współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, by rozwiać obawy społeczności międzynarodowej.
Waszyngton naciskał również na Turcję by podjęła ostateczną decyzję odnośnie budowy na jej terenie tarczy antyrakietowej, której zasięg obejmowałby również Grecję, Rumunię i Bułgarię. Kwestie obrony antyrakietowej oraz sytuacji wewnętrznej w Afganistanie będą jednymi z głównych tematów agendy NATO, która odbędzie się 2-4 kwietnia w Bukareszcie.
Na podstawie: cnn.com, earthtimes.org, hurriyet.com.tr, iht.com, reuters.com, turkishdailynews.com.tr