Armenia/ Prezydent zniósł część ograniczeń dot. pracy mediów
Prezydent Armenii Robert Koczarian podpisał zarządzenie, zgodnie z którym zmieniona została część dekretu o stanie wyjątkowym dotycząca działalności mediów. Dokument ma wejść w życie w piątek, 14 marca.
Dekret o stanie wyjątkowym zostało podpisany przez prezydenta 1 marca na 20 dni. Wskazaną przez władze przyczyną było nasilenie się zamieszek opozycjonistów nie uznających wyników wyborów prezydenckich. Po 10 dniach Koczarian zniósł część ograniczeń, które określały zawieszały działalność partii politycznych i organizacji pozarządowych.
Zaproponowane 13 marca poprawki odnoszą się do działalności środków masowego przekazu. Zgodnie z obecnym brzmieniem punktu czwartego, media miały dokładnie wskazany zakres pracy. „Obecnie zgodnie z nowym dokumentem dotyczącym stanu wyjątkowego określamy nie to, co można robić, ale to, co jest zabronione” – stwierdził rzecznik prasowy prezydenta Wiktor Sogomanjan.
Jak podkreślił prezydent Koczarian, obecnie media zyskały więcej swobody w kwestii przekazywania informacji, publikowania analiz i opinii.
Stany Zjednoczone zaapelowały do władz Armenii o zniesienie stanu wyjątkowego. Jak stwierdziła 13 marca sekretarz stanu USA Condolieeza Rice, obecne działania Erewania zmuszają Waszyngton do zawieszenia części programów pomocowych dla tego kraju.
„Jeśli Armenia nie zaobserwuje konkretnych korzyści z Funduszu Wyzwania Milenijnego, to program może zostać zawieszony” – stwierdził w odpowiedzi na stanowisko amerykańskie minister spraw zagranicznych Wartan Oskanjan. „Władze Armenii stały przed dylematem: bezpieczeństwo i stabilizacja czy pomoc finansowa. Problem wynika z tego, że nasz kraj nie zakończył jeszcze procesu demokratyzacji. (…) Warto podkreślić, że Stany Zjednoczone ograniczą pomoc finansową dla organizacji, które nie mogą prowadzić działalności podczas stanu wyjątkowego” – dodał.
Na podstawie: panarmenian.net, kavkaz-uzel.ru, armenialiberty.org