Białoruś i Estonia o współpracy regionalnej
W Tallinie trwają rozmowy delegacji resortów dyplomacji Estonii i Białorusi. Obydwa kraje chcą pogłębienia współpracy regionalnej, szczególnie w ramach Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS), do członkostwa w której aspiruje Mińsk.
W rozpoczętych w czwartek (5.3) rozmowach biorą udział wicedyrektor Departamentu Europy w białoruskim MSZ Siergiej Malinowski oraz jego estoński odpowiednik Clyde Kull. Obydwie strony zgodziły się, że obserwowany od kilku miesięcy proces polepszenia stosunków Białorusi z UE otwiera nowe możliwości współpracy politycznej i gospodarczej Mińska z Estonią i innymi krajami Unii.
Białorusini wyrazili zainteresowane efektywniejszym wykorzystywaniem instrumentów polityki regionalnej. Przedstawiciele mińskiego MSZ podkreślali, że specyficzne położenie geograficzne ich kraju stanowi znakomity atut do realizacji wielu projektów gospodarczych. Dotyczy to na przykład inwestycji transportowych i komunikacyjnych. Mińsk jest gotowy do współpracy z sąsiednimi krajami w budowie autostrad, które połączyłyby południe Ukrainy oraz wybrzeża Morza Czarnego z krajami bałtyckimi, a docelowo także ze Skandynawią. Interesującym forum takiej współpracy może być Rada Państw Morza Bałtyckiego (CBSS), w której Białoruś stara się obecnie o status członka stowarzyszonego
Organizacja ta powstała formalnie w 1992 roku, choć inicjatywa jej utworzenia wyszła ze strony rządów Szwecji i Polski dwa lata wcześniej, gdy na konferencji w szwedzkim Ronneby podpisano Deklarację Morza Bałtyckiego. Dzisiaj skupia wszystkie państwa leżące nad Bałtykiem oraz Islandię. Status obserwatora posiadają w niej m. in. Ukraina, Słowacja oraz Włochy. Celem działalności Rady jest wzmacnianie bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz współpraca w dziedzinie ochrony środowiska, transportu, komunikacji, rybołóstwa oraz turystyki.
Jednocześnie delegacje MSZ Białorusi i Estonii dyskutowały o intensyfikacji dialogu politycznego, wzroście poziomu wzajemnych inwestycji oraz udziale Białorusi w unijnym programie "Partnerstwa Wschodniego".
Na podstawie: belta.by, mfa.gov.by, vm.ee