Białoruś i Iran zacieśniają współpracę
Goszczący z dwudniową (11 i 12.12) wizytą w Mińsku minister spraw zagranicznych Iranu Manouchehr Mottaki w rozmowach z przedstawicielami władz białoruskich zapewniał, że obydwa kraje łączy ścisły sojusz i wspólne spojrzenie na problemy globalne.
Podczas podróży na Białoruś, szef irańskiej dyplomacji spotkał się z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką, swoim białoruskim odpowiednkiem Siergiejem Martynowem oraz premierem Siergiejem Sidorskim. Białoruś i Iran od wielu lat łączą bliskie stosunki polityczne i gospodarcze, dodatkowo wzmocnione aktywną działalnością Mińska i Teheranu na forum Ruchu Państw Niezaangażowanych (NAM).
Głównymi tematami rozmów białorusko-irańskich był globalny kryzys finansowy oraz poszukiwanie nowych obszarów współpracy gospodarczej, politycznej oraz naukowo-kulturalnej.
"My - Białoruś i Iran, nie mamy żadnego związku z wywołaniem obecnego kryzysu finansowego. Musimy jednak wychodzić z niego wspólnie, pracować intensywnie i planowo, aby razem ten kryzys przezwyciężyć" - powiedział na początku spotkania z irańskim dyplomatą prezydent Aleksandr Łukaszenko.
Białoruski lider zwrócił podczas rozmowy uwagę, że w niektórych krajach świata, kryzys finansowy skutkuje również napięciami politycznymi. Łukaszenko ma nadzieję, że państwom prowadzącym przemyślaną i pragmatyczną politykę nie grozi jednak przerodzenie się kryzysu finansowego w polityczny.
"Wiem, że przyjechał Pan na Białoruś z konkretnymi propozycjami i rozwiązaniami wielu zagadnień, ktore inteeresują obydwa nasze kraje, realizujące teraz wiele wspólnych projektów i myślących o następnych przedsięwzięciach" - mówił prezydent, przypominając, że dotychczasowa współpraca z Iranem w kwestiach energetyki, chemii przemysłowej, nowoczesnych technologii i motoryzacji przyniosła duże korzyści.
W mijającym roku kolejny raz z rzędu wzrósł białoruski eksport do Iranu i import irańskich produktów na rynek białoruski. Mińsk importuje z Iranu głównie owoce oraz samochody osobowe marki "Samand", których linia produkcyjna znajduje się od kilku lat również na Białorusi. Wartość obrotu handlowego pomiędzy obydwoma krajami wyniosła w mijającym roku prawie 90 mln USD.
Minister Manouchehr Mottaki podkreślił, iż pomiędzy pozycją Mińska i Teheranu na globalnej scenie politycznej nie ma żadnych barier i problemów, które mogłyby wymagać przezwyciężenia.
"Prezydenci naszych krajów, Mahmoud Ahmadineżad i Aleksandr Łukaszenko stali się architektami nowego etapu naszej współpracy" - przypomniał szef irańskiej dyplomacji, wskazując, że zarówno na forum ONZ jak i Ruchu Państw Niezaangażowanych Teheran i Mińsk konsultują ze sobą wszystkie ważniejsze działania i wzajemnie wspierają swoich kandydatów podczas wyborów do organów kierujących największą globalną organizacją międzynarodową. Mottaki powiedział, że Białoruś i Iran opowiadają się za wzmocnieniem roli ONZ w kwestiach pomocy humanitarnej krajom Trzeciego Świata i walki ze światowym kryzysem finansowym. Mottaki uważa również, że potrzebne jest globalne wzmocnienie roli Rady Bezpieczeństwa ONZ, jako naczelnego organu odpowiedzialnego za utrzymanie wielobiegunowego systemu bezpieczeństwa światowego.
Podczas rozmów w mińskim MSZ, minister Siergiej Martynow zapewnił Manouchehra Mottakiego, że Iran pozostaje priorytetowym partnerem Białorusi na Bliskim Wschodzie i w Ruchu Państw Niezaangażowanych. Szef białoruskiej dyplomacji przypomniał, że duże znaczenie dla wzmocnienia sojuszu obydwu krajów miała ubiegłoroczna wizyta prezydenta Łukaszenki w Teheranie. Martynow poinformował jednocześnie, iż Białoruś i Iran mają tożsame spojrzenie na problem pokojowego uregulowania sytuacji na Bliskim Wschodzie, dodając, że jest to stanowisko wspólne dla wszystkich krajów uczestniczących w Ruchu Państw Niezaangażowanych.
"Rozwiązanie problemów Bliskiego Wschodu powinno się opierać na fundamencie prawa narodów do samostanowienia i zbudowania suwerennego państwa palestyńskiego w zgodzie z odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ" - oświadczył minister Siergiej Martynow.
W kwestii wspólnej walki z następstwami globalnego kryzysu finansowego szef białoruskiej dyplomacji uważa, że Mińsk i Teheran powinny nie tylko wzmocnić bilateralne stosunki handlowe, ale również opracować taki sposób współpracy, który nie naruszałby równowagi systemu bankowego obydwu krajów.
Na podstawie: belta.by, mfa.gov.by, tut.by
Na zdjęciu: minister spraw zagranicznych Iranu Manouchehr Mottaki, za: asiasource.org