Białoruś przejęła przewodnictwo w Euroazjatyckiej Wspólnocie Gospodarczej
Podczas posiedzenia międzyrządowej rady Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EAES) w Moskwie w piątek (12.12) Mińsk przejął kierownictwo Rady Międzypaństowej - najwyższego organu kierującego organizacją skupiającą pięć krajów WNP.
Uczestniczący w moskiewskim spotkaniu premier Białorusi Siergiej Sidorski poinformował, że na międzyrządowym posiedzeniu Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej rozpatrzono ponad 20 kwestii, w tym utworzenie związku celnego pomiędzy krajami członkowskimi organizacji. W tym celu podpisano kilkanaście umów pomiędzy Białorusią, Rosją i Kazachstanem i kilka umów z pozostałami członkami wspólnoty.
Zdaniem białoruskiego premiera, najważniejszym wyzwaniem Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej będzie teraz przygotowanie projektów wspólnego kodeksu celnego i jednego cennika opłat celnych, który obowiązywałby we wszystkich państwach członkowskich organizacji. Kolejne zadania Wspólnoty w dłuższej perspektywie realizacji to zbudowanie jednolitego rynku energetycznego i usług transportowych. W dalszej kolejności organizacja zamierza powołać euroazjatyckie konsorcjum wodno-energetyczne, które mogłoby ułatwić zaopatrywanie postradzieckich krajów Azji Środkowej w zasoby wody pitnej.
Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza (EAES, pol. EAWG) została utworzona w stolicy Kirgizji - Biszkeku w 2000 roku. Głównym celem organizacji jest stworzenie jednolitego rynku gospodarczego dla krajów postradzieckich, wzorowanego na rozwiązaniach przyjętych w UE. Obecnie, w skład wspólnoty wchodzą Białoruś, Rosja, Kazachstan, Kirgizja i Tadżykistan. Od 2002 roku status obserwatora posiadają także Armenia, Mołdawia i Ukraina. W październiku br. z członkostwa w organizacji zrezygnował Uzbekistan. Największym płatnikiem składek w EAES (ponad 40 proc.) jest Rosja.
Na podstawie: belta.by, interfax.by
Grafika: logo Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, za: evrazes.com