Brazylia i Białoruś rozwiną współpracę
Brazylia była drugim po Wenezueli etapem południowoamerykańskiego tournée prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Podczas spotkania z brazylijskim przywódcą Luizem Inacio Lula da Silvą, zapowiedziano rychłe otwarcie ambasad obydwu krajów w Brasilii oraz Mińsku.
Do największego kraju w Ameryce Łacińskiej białoruski lider przybył w poniedziałek (22.3). Oprócz rozmów ze swoim brazylijskim odpowiednikiem, prezydent naszych wschodnich sąsiadów odwiedził również stan Goiás, położony w środkowej części kraju.
Podczas negocjacji z Luizem Inacio Lula da Silvą, Aleksandr Łukaszenko ocenił, iż w dwustronnych relacjach z Brazylią Białoruś widzi dla siebie spore pole do zaangażowania. Szczególną dziedziną takiej aktywności może być współpraca gospodarcza. Białorusini są szczególnie zainteresowani udziałem w realizowanym przez Brasilę programie rozwoju rolnictwa. Obydwa kraje mogłoby równiez osiągnąć spore korzyści dzięki wymianie nowoczesnych technologii. Białoruski lider przypomniał, że w programie ekspansji eksportowej do krajów trzecich, które od ubiegłego roku realizują władze w Mińsku, Brazylia mogłaby zająć istotne miejsce jako importer gotowych białoruskich maszyn rolniczych - głównie traktorów i kombajnów "Biełaruś", precyzyjnego sprzętu wykorzystywanego w wielu dziedzinach przemysłu oraz samochodów ciężarowych firmy "Biełaz".
Lula da Silva zwrócił z kolei uwagę, że Brazylijczycy z satysfakcją przyjęliby pomoc białoruskich specjalistów podczas budowy zakładów przetwórstwa zbożowego. Prezydent Brazylii podkreślił, że już teraz znakomicie układa się współpraca w dziedzinie przemysłu metalurgicznego - Białoruś jest bowiem największym dostawcą szyn dla brazylijskiego węzła kolejowego. Także prawie 1/ 3 brazylijskiego rynku nawozów sztucznych stanowi import z białoruskich zakładów chemicznych.
Prezydenci zadecydowali także o powołaniu dwustronnej komisji gospodarczo-handlowej. Pierwsze jej posiedzenie odbędzie się jeszcze w tym roku w Mińsku. Również w tym roku planowane jest otwarcie ambasad w stolicach obydwu krajów.
Lula da Silva i Łukaszenko poruszyli również w rozmowie szereg najważniejszych problemów globalnych, takich jak budowa wielubiegunowego systemu bezpieczeństwa światowego oraz walka z ubóstwem. Spotkanie zakończyło się przyjęciem wspólnej deklaracji o współpracy politycznej i gospodarczej.
Białoruski prezydent zapowiedział także, że przedstawiciele Mińska wezmą udział w obradach III Międzynarodowego Forum "Sojusz cywilizacji", która rozpocznie się Rio de Janeiro w maju br. Głównym tematem spotkania będzie partnerstwo krajów Europy i regionu Morza Śródziemnego z Ameryką Łacińską.
Zakończona wizyta Aleksandra Łukaszenki w Ameryce Łacińskiej jest dowodem, iż równolegle z wyraźnym otwarciem na Unię Europejską, Białoruś nie porzuca tradycyjnych dla swojej polityki zagranicznej bliskich związków z krajami rozwijającymi się. Obecnie, nasz wschodni sąsiad pozostaje jedynym krajem europejskim posiadającym status oficjalnego członka Ruchu Państw Niezaangażowanych (NAM), skupiającego ponad 110 rozwijających się krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej oraz Azji.
Na podstawie: belta.by, president.gov.by
Na zdjęciu: prezydenci Aleksandr Łukaszenko i Luiz Inacio Lula da Silva podczas rozmów w Brasilii, 22 marca, za: president.gov.by