Decyzja w sprawie budowy gazociągu "Wschód-Zachód" odroczona
Spotkanie z Miedwiediewem było najważniejszym punktem trzydniowej (24-26.03) wizyty Berdymuchamedowa w Moskwie. Rozmowy między przywódcami obu państw koncentrowały się wokół zagadnień ekonomicznych i handlowych. Doszło do popisania 11 porozumień z obszaru: transportu, inwestycji, współpracy służb specjalnych oraz wzajemnego uznawania dokumentów, potwierdzających posiadane wykształcenie.
Pomimo faktu, że nie zawarto umowy ws. rurociągu "Wschód-Zachód", problematyka energetyki stanowiła ważny punkt rozmów. Podkreślono, iż współpraca w dziedzinie energetyki stanowi jeden z najważniejszych punktów we współpracy między Rosją a Turkmenistanem. Miedwiediew i Berdymuchamedow oświadczyli także, że zapewnienie stabilnych i pewnych dróg przesyłu surowców energetycznych na rynki światowe jest jednym z priorytetów, jeśli środowisko międzynarodowe poważnie myśli o budowie światowego systemu bezpieczeństwa energetycznego. Z tego też powodu obaj przywódcy poparli pomysł zwołania w kwietniu br. w Aszchabadzie międzynarodowej konferencji w tej sprawie.
"Wschód-Zachód" to projekt budowy 600-kilometrowego rurociągu, który ma połączyć pola gazowe północno-wschodniego Turkmenistanu z gazociągiem nadkaspijskim. Koszt projektu szacuje się na 1,5 dolarów. W 2008 r. rosyjski Gazprom oświadczył, że sfinansuje inwestycję z własnych środków.
Na podstawie: upi.com, russiatoday.ru, osw.waw.pl, eurasianet.org