Gruzja krytykuje przedstawiciela Rady Europy
MSZ w Tbilisi złożył stanowczy protest przeciwko wizycie, którą obserwator Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) David Wilshire złożył w ambasadzie separatystycznej Osetii Południowej w Moskwie.
Wilshire, będący równocześnie członkiem brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Konserwatywnej, przebywał z ramienia PACE w Moskwie w celu przedyskutowania bieżącej sytuacji na Kaukazie Południowym i perspektyw zwiększenia stabilizacji wokół administracyjnej granicy Gruzji z Abchazją i Osetią Południową. W miniony wtorek (20.4) dyplomata miał w moskiewskim przedstawicielstwie dyplomatycznym Osetii Pd. odbyć rozmowę ze specjalnym wysłannikiem separatystycznych władz w Cchinwali Borysem Chochlewem.
W oświadczeniu, gruzińska dyplomacja podkreślła, że w pełni respektuje wolność decyzji zachodnich parlamentarzystów co do ich zagranicznych kontaktów, jednakże Brytyjczyk, jako zastępca specjalnego wysłannika Zgromadzenia Parlamentranego Rady Europy ds. konfliktu rosyjsko-gruzińskiego powinien reprezentować stanowisko całej organizacji. "To pierwszy przypadek, gdy wysłannik tak renomowanej organizacji międzynarodowej składa wizytę w tzw. ambasadzie marionetkowego rządu" - oświadczyło gruzińskie ministerstwo spraw zagranicznych.
"Akt ten stoi w sprzeczności z podstawowymi zasadami prawa międzynarodowego, to jest zasad integralności terytorialnej i suwerenności. Co więcej, ignoruje on stanowisko całej Rady Europy i jej krajów członkowskich, które potępiły nielegalne i jednostronne uznanie przez Rosję secesji Abchazji i Osetii Pd" - czytamy dalej w komunikacie Tbilisi.
Gruzińskie media podały, że wiceszef tamtejszej dyplomacji Davit Dżalagania w szybkim trybie spotkał się z rezydującymi w Tbilisi przedstawicielami Biura Informacji Rady Europy (CoE) i wyraził zaniepokojenie władz kraju posunięciami brytyjskiego parlamentarzysty.
Do tej pory, Zgromadzenie Parlamentrane Rady Europy wydało 3 rezolucje w sprawie wojny rosyjsko-gruzińskiej na Kaukazie w sierpniu 2008 roku. Ostatnia z uchwał, przyjęta we wrzesniu ub. r. wezwała Rosję do pełnego respektowania wszystkich postanowień rozejmu wynegocjowanego przy współudziale społeczności międzynardowej 12 sierpnia 2008 roku.
Na podstawie: civil.ge, mfa.gov.ge
Na zdjęciu: wiceszef MSZ Gruzji Davit Dżalagania, za: mfa.gov.ge