Gruzja pogłębia partnerstwo obronne z USA
Goszczący z wizytą w Tbilisi Asystent Sekretarza Obrony USA ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Alexander Vershbow przeprowadził we wtorek (20.10) szereg rozmów z gruzińskimi władzami w celu realizacji zapisów Karty o Partnerstwie Strategicznym.
Dokument został podpisany przez obydwa kraje w styczniu br. i zakłada wsparcie USA dla modernizacji gruzińskiego systemu obrony, szczególnie w procesie integracji tego kraju ze strukturami NATO.
Na początku pobytu w Gruzji, wysokiego urzędnika amerykańskiego Departamentu Obrony przyjął prezydent Micheil Saakaszwili. W programie rozmów Alexandra Vershbow`a znalazły się również negocjacje z ministrem obrony Bacho Achalaią, przewodniczącą Rady Bezpieczeństwa Narodowego Eką Tkeszelaszwili oraz przedstawicielami gruzińskiego MSZ.
Po przybyciu do Tbilisi, Vershbow poinformował, że Waszyngton opowiada się za długoterminową współpracą z Gruzją w sprawach reformy systemu bezpieczeństwa, szkolenia kadr wojskowych i wypracowania nowoczesnej doktryny obronnej kaukaskiego kraju. Amerykański polityk zwrócił jednocześnie uwagę, że ustalenia Karty o Partnerstwie Strategicznym pomiędzy Gruzją a USA powinny być dopracowywane w mieszanych, roboczych grupach, zajmujących się szerokim wachlarzem zagadnień - od gospodarczych aspektów współpracy obronnej, po kwestie kontaktów pomiędzy dowódcami wojskowymi oraz ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa.
Asystent Sekretarza Obrony USA podczas konferencji prasowej z przedstawicielami gruzińskiego MSZ oraz resortów siłowych z zadowoleniem ocenił postępy Tbilisi w reformie systemu obrony wynikające z przybliżania się do członkostwa w NATO i realizacji konkretnych zadań przyjętych w Rocznym Narodowym Planie Integracji z Paktem Północnoatlantyckim. Alexandr Vershbow zapowiedział również, że tematem jego rozmów jest zaangażowanie Gruzji w operacje wojskowe NATO w Afganistanie. Jeszcze w tym roku przybędzie tam 100 gruzińskich żołnierzy, a w 2010 roku liczba ta wzrośnie do 600 osób. Oddziały gruzińskie udające się do Afganistanu szkolone są obecnie przez elitrane jednostki amerykańskich marines.
"Współpraca w dziedzinie obronnej jest jednym ze sposobów naszego wsparcia dla suwerenności oraz integralności terytorialnej Gruzji. Euroatlantyckie aspiracje Tbilisi promują stablizację w całym regionie. Obecnie, w naszym partnerstwie obronnym powinniśmy skupić się na wypracowaniu doktryny wojennej Gruzji, szkoleniu kadr oraz przygotowań do zaangażowania na froncie afgańskim. Wzrastający profesjonalizm armii gruzińskiej leży u fundamentów modernizacji potencjału obronnego tego kraju" - ocenił amerykański polityk, dodając, iż Waszyngton stoi na stanowisku, że modernizacji gruzińskiego systemu obronnego musi towarzyszyć pogłębianie reform politycznych i gospodarczych.
Odnosząc się do proponowanego w ostatnim czasie przez Rosję wprowadzenia embarga na dostawy uzbrojenia dla Gruzji, Alexandr Vershbow podkreślił, że kaukaski kraj to niepodległe państwo, mające prawo do czucia się bezpiecznym i dysponujące suwerennym prawem do obrony własnego terytorium.
"Równocześnie, na Gruzji spoczywa odpowiedzialność pomocy w zapewnieniu stabilności w regionie. Także Stany Zjednoczone nie będą podejmować żadnych kroków, które okazałaby się kontrproduktywne dla naszych wspólnych celów, jakimi jest promocja pokoju i stabilizacji na Kaukazie" - zastrzegł przedstawiciel resortu obrony USA.
"W sposób oczywisty rozumiemy naszą odpowiedzialność. Jesteśmy mocno zdeterminowani do trzymania się ustaleń porozumienia o rozejmie z Rosją z 12 sierpnia 2008 roku i wciąż jesteśmy gotowi do podejmowania takich działań, aby sytuacja w tej kwestii była przejrzysta. Jednocześnie, co zostało już tutaj podniesione, Gruzja ma prawo do polepszania swoich zdolności obronnych" - zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej wiceszef gruzińskiej dyplomacji Giga Bokeria.
Nawiązując do problemu wypełniania przez obydwie strony ubiegłorocznego konfliktu na Kaukazie zasad porozumienia o rozejmie z 12 sierpnia 2008 roku, Vershbow stwierdził, że USA z "zatroskaniem spoglądają na brak pełnej realizacji przez Moskwę częśc zapisów rozejmu".
"Dyskutowalismy o tych sprawach z Rosją, wciąż także próbujemy znaleźć metodę, aby obecność sił międzynarodowych powróciła na terytoria okupowane, przyczyniając się do spadku panującego napięcia, w podobny sposób, jak obserwatorzy międzynarodowi służą odbudowie klimatu przejrzystości i zaufania na terytoriach kontrolowanych przez władze gruzińskie" - uznał Asystent Sekretarza Obrony USA.
Alexander Vershbow zaznaczył podczas spotkania z przedstawicielami władz Gruzji, że Waszyngton nie rozważa w obecnej chwili o rozmieszczeniu elementów obrony rakietowej (BMD) w krajach nie będących członkami NATO, jak również nie konsultuje takich rozwiązań z państwami, które znajdują się poza Paktem Północnoatlantyckim.
Na podstawie: civil.ge, adjaratv.ge
Na zdjęciu: Asystent Sekretarza Obrony USA ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Alexander Vershbow, za: wikipedia.org