Indie i Rosja strategicznymi partnerami
Pogłębienie kooperacji politycznej oraz wspólne projekty w dziedzinie badań kosmicznych, przemysłu lotniczego i energetyki jądrowej to główne tematy rozpoczętej w czwartek (11.3) wieczorem roboczej wizyty premiera Rosji Władymira Putina w New Delhi.
Po raz ostatni Putin gościł w Indiach w 2007 roku, pełniąc funkcję prezydenta Federacji Rosyjskiej. "Niezależnie jednak od tego, w jakim charakterze odwiedzam Indie, zawsze mam świadomość, że ten kraj, bez wszelkich niedomówień jest strategicznym partnerem Rosji" - powiedział szef rosyjskiego rządu podczas piątkowej (12.3) konferencji internetowej z udziałem przedstawicieli największych hinduskich mediów.
Program wizyty Władimira Putina obejmuje spotkania z najwyższymi indyjskimi władzami - prezydent Pratibhą Devisingh Patil, premierem Manmohanem Singhiem, ministrami rządu, parlamentarzystami i przedstawicielami biznesu.
Odpowiadając na pytania indyjskich dziennikarzy, rosyjski premier przypomniał, że współpraca obydwu krajów ma długie tradycje, siegające czasów ZSRR. "W rozmowie z Panią Prezydent zgodziliśmy się, że głównym elementem naszych relacji powinno być dalsze rozwijanie tego, co przez dziesięciolecia udało nam się wspólnie stworzyć. Przy współudziale ZSRR stworzono przecież fundamenty obecnego rozwoju gospodarczego waszego kraju. Mam na myśli cały kompleks przemysłu maszynowego i hutniczego" - zwrócił uwagę.
Putin zaznaczył, że w obecnej fazie relacji dwustronnych, Moskwa i New Delhi pragną rozwijać współpracę w tak nowoczesnych dziedzinach jak podbój kosmosu, badania nuklearne, rozwój nanotechnologii. W tym celu obydwa kraje podpiszą wkrótce porozumienie, dzięki któremu rosyjskie konsorcja zbudują Hindusom reaktor jądrowy najnowszej generacji i dostarczą gotowe, wzbogacone paliwo jądrowe. "Współpraca w dziedzinie energii atomowej to jedna z najbardziej obiecujących dziedzin naszej współpracy. Technologia budowy nowej generacji reaktorów znajduje na naszym rodzimym podwórku szerokie zastosowanie. Urządzenia te działają już w wielu regionach Rosji i są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych na świecie" - tłumaczył rosyjski lider.
"Innym priorytetem naszej współpracy mogą być również wspólne badania kosmosu. Niedawno przyjęliśmy w naszym kraju długoterminowy projekt rozwoju kosmonautyki na najbliższe 15-25 lat. Ważne, aby był on powiązany z działaniami naszych najbliższych partnerów. W grę może tutaj wchodzić kooperacja przy badaniach Księżyca oraz kontynuowanie współdziałania przy budowie systemu globalnej nawigacji satelitarnej" - wyjaśnił indyjskim dziennikarzom W. Putin.
Globalny system nawigacji przez satelity kosmiczne (ros. GŁONASS) Rosjanie tworzą od 1982 roku jako odpowiedź na amerykańską technologię GPS. Moskwa planuje, że do końca bieżącego roku wystrzeli w przestrzeń kosmiczną jeszcze trzy sputniki, które zamkną światową sieć łączności, składającą się z 24 satelitów. Indie, obok Brazylii i Kazachstanu są jednym z głównych partnerów zagranicznych Rosji w budowie systemu.
Istotną kwestią, którą rosyjski premier ma poruszyć z indyjskimi władzami będzie ostateczna finalizacja kontraktu na dostawy samolotów bojowych MIG 29 KS podpisanego przez obydwa kraje w 2004 roku. Wartość podpisanego wówczas porozumienia szacuje się na ok. 2,3 mld USD, ale do tej pory Rosjanie dostarczyli Hindusom tylko 16 maszyn. Od kilku lat Moskwa i New Delhi nie mogły porozumieć się w kwestii kosztów transportu i serwisu myśliwców oraz ceny za dostarczony wraz z samolotami lotniskowiec "Admirał Gorszkow". Ostatnie doniesienia agencji prasowych wskazują jednak, iż Indie są gotowe zgodzić się na podwyższenie opłat za dostawy sprzętu wojskowego.
Rosyjski premier zwrócił również uwagę, iż budzącym spore nadzieje obszarem współpracy jest telekomunikacja. Putin przypomniał w związku z tym, iż rosyjska sieć telefonii komórkowej MTS z powodzeniem znalazła swoje ważne miejsce na dynamicznie rozwijającym się rynku indyjskim.
Władymir Putin zaznaczył w New Delhi, iż pomimo globalnego kryzysu gospodarczego, obydwu krajom udało się w 2009 roku zwiększyć wzajemne obroty handlowe o ponad 7,5 proc. Światowe agencje podają, że podczas wizyty premiera Rosji w New Delhi mogą zostać podpisane kontrakty o łącznej wartości ponad 10 mld USD.
Tematyka rozmów politycznych rosyjskiego premiera z indyjskim kierownictwem ma skupić się na najważniejszych problemach globalnych i regionalnych - walce ze skutkami kryzysu gospodarczego, sytuacji w Afganistanie, problemie irańskiego programu nuklearnego oraz kwestiach energetycznych.
"W mojej rodzinie zawsze istniała tradycja picia herbaty. Kawy praktycznie nikt nie używał. Szczególną radością była dla nas możliwość przyrządzenia indyjskiej herbaty" - komplementował swoich gospodarzy rosyjski premier podczas rozmowy z indyjskimi dziennikarzami.
Na podstawie: interfax.ru, government.ru, xinhuanet.cn
Na zdjęciu: Premier Rosji Władymir Putin podczas rozmów z prezydent Indii Pratihbą Devisingh Patil, New Delhi, 11 marca 2009, za: government.ru