Indie-Rosja/ Putin zapowiedział ścisłą współpracę energetyczną
Plany budowy reaktorów jądrowych, wspólne inwestycje w zakresie wydobycia i transportu ropy naftowej czy włączenie się Indii do budowy satelitarnego systemu nawigacyjnego to tylko niektóre postanowienia z szeregu porozumień podpisanych przez Władimira Putina i premiera Indii, Manmohana Singha.
Rosjanie wybudują w indyjskim Kudankulam cztery reaktory jądrowe. Porozumienie nie precyzuje jednak czasu wykonania. Obecnie Rosja pomaga w budowie dwóch reaktorów, właśnie w Kudankulam.
"Bezpieczeństwo energetyczne to najważniejszy wymiar naszego nowego strategicznego partnerstwa (...). Cenimy poparcie Rosji w eliminacji barier międzynarodowych związanych ze współpracą atomową z Indiami, jesteśmy też wdzięczni za pomoc w rozbudowie naszego sektora energii jądrowej" - oświadczył premier Indii po zakończeniu rozmów z Putinem.
Reaktory oraz paliwo, którego dostawcą również będzie Rosja, będą pod stałą kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Z kolei Putin zapowiedział ścisłą bilateralną współpracę w ramach tej organizacji oraz zadeklarował poparcie dla Indii, jako wartościowego i silnego kandydata na stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Do wspólnych działań, podejmowanych przez Rosję i Indie, mają dołączyć również Chiny. "Trójstronna współpraca sprzyja rozwojowi wzajemnie korzystnych działań na polu gospodarczym (...), wzmacnia stosunki międzynarodowe i stabilność w Azji i na świecie" czytamy we wspólnym oświadczeniu, podpisanym przez liderów obu krajów.
Putin uzasadnił współpracę z Chinami przewidywaniami analityków - "W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat na Indie, Rosję, Chiny i Brazylię będzie przypadać znaczna część światowej aktywności gospodarczej (...) współpraca miedzy takimi krajami, jak Rosja, Indie i Chiny (...) jest więc obiecująca".
Rosja i Indie będą również współpracować w zakresie budowy rosyjskiego satelitarnego systemu nawigacyjnego (Globalnaja Nawigacionnaja Sputnikowaja Sistiema - GLONASS). Indyjskie rakiety mają wynosić na orbitę satelity Glonass-M, zaś planach jest również wspólna konstrukcja satelitów nowej generacji.
Kolejnym obszarem działań ma być przemysł wydobywczy. Rosja chce przyciagnąć kapitał do realizacji projektu naftowego "Sachalin-3" i zagospodarowania złóż w kraju Krasnojarskim.
Kilka dni wcześniej Indie odwiedził rosyjski wicepremier i minister obrony, Siergiej Iwanow. Wskazywał on, iż "rosyjsko-indyjska współpraca w zakresie techniki wojskowej jest jedną z kluczowych, fundamentem strategicznych stosunków między państwami".
Z kolei rosyjski generał Anatolij Mazurkiewicz zapowiedział, iż w 2007 r. Rosja i Indie będą dwukrotnie przeprowadzały wspólne manewry wojskowe. W kwietniu planowane są morskie ćwiczenia Floty Oceanu Spokojnego FR. Drugie - manewry Indra-2007, odbędą się w połowie września.
Wśród podpisanych dokumentów znalazła się również deklaracja, mówiąca o ogłoszeniu roku 2008 Rokiem Rosji w Indiach, zaś 2009 Rokiem Indii w Rosji.
Putin przybył do Indii z dwudniową, oficjalną wizytą. Będzie honorowym gościem, obchodzonego 26 stycznia, indyjskiego Święta Republiki. Do tej pory w głównych uroczystościach nie brali udziału rządzący innych państw.
Na podstawie: newsru.com, kremlin.ru, rosneft.ru