Janukowycz: Nie ma alternatywy dla strategicznego partnerstwa z Polską
Podtrzymywanie i rozwój strategicznego partnerstwa potwierdzali na wspólnej konferencji prasowej prezydenci Polski - Bronisław Komorowski i Ukrainy - Wiktor Janukowycz. Wizyta w Polsce prezydenta Ukrainy skupiła się na wielu aspektach dwustronnej współpracy.
"Otwarta, szczera, życzliwa, partnerska i konstruktywna dyskusja" - tak czwartkowe rozmowy podsumował Janukowycz. Zdaniem ukraińskiego prezydenta, Polska była, jest i pozostaje strategicznym partnerem i nie ma dla niej alternatywy.
Dwustronne rozmowy dotyczyły m.in. uczestnictwa Ukrainy w procesie integracji europejskiej. Jest to szczególnie ważne z perspektywy przygotowywania się Ukrainy do podpisania trzech ważnych umów z UE: stowarzyszeniowej, o strefie wolnego handlu i o ruchu bezwizowym. Polski prezydent zapewnił, że Polska będzie dzielić się doświadczeniem i wspierać te działania, by były one pozytywnie odebrane przez surowe w ocenie instytucje UE.
Janukowycz wskazywał na silne i odczuwalne wsparcie Polski dla europejskich aspiracji Ukrainy. "Europejska integracja jest głównym zagranicznym politycznym priorytetem Ukrainy" oświadczył.
Również Janukowycz zauważa znaczny potencjał dwustronnego rozwoju W kontekście współpracy gospodarczej. Wskazał na konieczność jej wzmocnienia, tak by odzwierciedlała potencjał Ukrainy. Dodał jednocześnie, że biznes ma własną intuicję i nią się kieruje, wobec czego "wystarczy mu nie przeszkadzać". W kontekście prywatyzacji Lotosu Komorowski potwierdził, że Polska jest żywo zainteresowana jak największą konkurencją w zakresie chęci nabycia prywatyzowanego przedsiębiorstwa. Nie należy się jednak spodziewać decyzji politycznych - "tu ma być dobry biznes".
Innym ważnym kierunkiem jest współpraca regionalna. Prezydenci zapowiedzieli modernizację istniejących oraz budowę nowych przejść granicznych, a także wprowadzenie wspólnej odprawy celnej i kontroli granicznej. Janukowycz odniósł się także do polskich doświadczeń w przeprowadzaniu zmian administracyjno-terytorialnych i wyraził chęć czerpania z nich przy reformie ukraińskiego systemu.
Ukraiński prezydent starał się również rozwiać wątpliwości w odniesieniu do zarzutów ograniczenia wolności słowa i prześladowania opozycji. Bezpośrednio uchylił się jednak od odpowiedzi na pytanie, dotyczące obniżenia przez Freedom House rankingu dla Ukrainy - z kraju "wolnego" do "częściowo wolnego". Podkreślił, że ukraińskie sądy będą wydawać wyroki bez względu na partyjne kolory. Odesłał również do innych rankingów np. ratingów kredytowych czy statystyk ONZ, które świadczą o poprawie sytuacji Ukrainy. Sprawiedliwe będzie, zdaniem Janukowycza, uwzględnianie ocen różnych stron.
Janukowycz skomentował także ostatnie groźby UEFA wobec Ukrainy. Chociaż oficjalnie nie może ingerować w relacje między członkami Ukraińskiej Federacji Piłkarskiej, wskazał, że wypowiedział się już publicznie i wezwał do nałożenia moratorium na relacje między członkami UFP. Dodał, że na chwilę obecną, proces odwołania Hryhorija Surkisa z funkcji prezesa UFP został zatrzymany.
W czasie dwustronnych rozmów poruszono także tematy energetyczne (realizacja korytarza euroazjatyckiego, rurociąg Odessa-Brody-Płock-Gdańsk), wojskowe (przyspieszenie sformowania polsko-ukraińsko-litewskiej brygady wojskowej) oraz plany spotkań przy okazji zbliżających się rocznic (katastrofy w Czarnobylu i rocznicy niepodległości Ukrainy).
W czasie pierwszego dnia wizyty podpisano także dwa polsko-ukraińskie dokumenty: Mapę Drogową Współpracy Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy w latach 2011-2013 (zawierającą plany wspólnego działania, intensyfikację kontaktów na różnych szczeblach) oraz Porozumienia o Współpracy pomiędzy Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Państwową Agencją ds. Inwestycji i Zarządzania Narodowymi Projektami Ukrainy oraz Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą.