Janukowycz: Ukraina będzie się kierować interesem narodowym
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz skomentował w środę (05.05) propozycję rosyjskiego premiera Władimira Putina, dotyczącą połączenia gazowych koncernów obu państw - Gazpromu i Naftohazu. Oświadczył, że Ukraina odpowie na tę propozycję po dokonaniu dokładnych analiz z uwzględnieniem ukraińskich interesów narodowych.
W odpowiedzi na pytanie agencji Interfax Janukowycz wskazał, że do propozycji Putina należy się odnieść "jak do jednego z możliwych wariantów współpracy z Rosją w sferze gazowej". Potwierdził jednocześnie, że ten temat nie był wcześniej poruszany. Dodał również, że jeśli jakiekolwiek rozmowy zostaną podjęte na ich określonym etapie należy zaprosić Unię Europejską, jako "głównego konsumenta gazu ziemnego i partnera."
Jeszcze w poniedziałek (03.05) rzecznik prasowy unijnego komisarza ds. energetyki Marlene Holzner oświadczyła, że ewentualne połączenie koncernów stanowi wewnętrzną sprawę obu państw. Ze strony UE ważne jest, by Ukraina przeprowadziła reformę rynku gazowego i zwiększyła jego przejrzystość.
Janukowycz podkreślił, że ukraiński system tranzytowy posiada potencjał rozwojowy i w przypadku dokonania modernizacji mógłby przesyłać większe objętości surowca. Proces ten trwałby około pięciu lat i mógłby sie obejść bez konieczności wstrzymywania tranzytu. Z drugiej strony należy przeprowadzić rozmowy z Rosją i krajami Azji Środkowej odnośnie możliwości zwiększenia dostaw oraz z UE w zakresie przyszłego zapotrzebowania. Ukraiński prezydent oświadczył, że korzystne dla Ukrainy byłoby zwiększenie objętości tranzytu do 200 mld metrów sześciennych gazu (przy obecnej wydajności systemu na poziomie 120 mld).
Dużym zaskoczeniem dla Janukowycza ma być rosyjska inicjatywa budowy Południowego Potoku, omijającego terytorium Ukrainy. Zdaniem prezydenta, można ją jeszcze zrozumieć jeśli stanowi ona "próbę nacisku na Ukrainę w celu znalezienia wspólnego języka w zakresie dalszej eksploatacji systemu gazociągów tranzytowych". Podkreślił, że projekt modernizacji ukraińskiego systemu jest bardziej opłacalny niż budowa Południowego Potoku. Zaznaczył także, że nie ma jeszcze, bardzo ważnej w tym względzie, opinii UE.
Putin zaproponował połączenie Gazpromu i Naftohazu w czasie rozmów z premierem Ukrainy Mykołą Azarowem 30 kwietnia br.
Na podstawie: president.gov.ua, korrespondent.net