Kazachstan/ Nazarbajew: Będziemy eksportować ropę poprzez Rosję
- Rafał Szeleźniak
„Kazachstan jest całkowicie przychylny temu, aby znaczna część kazachskiej ropy i gazu, lub nawet całość, była transportowana przez terytorium Rosji” – zdeklarował prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew w trakcie spotkania z Władimirem Putinem.
Nazarbajew podkreślił, że współpraca z Rosją w obszarze surowców energetycznych ma dla Kazachstanu znaczenie strategiczne. W szczególności dotyczy to dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego na światowe rynki, z wykorzystaniem instalacji na terenie Rosji. Zastrzegł, że istnieje możliwość udziału Kazachstanu w dyskusji nad projektem przedłużenia ropociągu ‘Odessa-Brody’, jeśli zostanie w niego włączona Rosja.
Wizyta Putina zbiega się ze szczytem energetycznym w Polsce, z uczestnictwa w którym w ostatniej chwili zrezygnował Nazarbajew. Na szczycie w Krakowie miało dojść do uzgodnienia budowy ropociągu Odessa-Gdańsk pomijającego Rosję. W tym projekcie Kazachstan miał być głównym dostawcą ropy.
„Relacje pomiędzy Rosją i Kazachstanem rozwijają się praktycznie we wszystkich kierunkach” – oświadczył Putin. Oba państwa wspólnie eksploatują złoża uranu w Kazachstanie, a przez terytorium Rosji odbywa się główny tranzyt kazachskiej ropy. W zeszłym roku przez terytorium Rosyjskiej Federacji przepompowano 42 miliony ton ropy z 52 milionów ton wyeksportowanych przez Kazachstan.
W czasie wizyty poruszono także temat zwiększenia mocy ropociągu „Atyrau-Samara”, będącego jedną z podstawowych instalacji przesyłających ropę do terminali znajdujących się na wybrzeżu morza Bałtyckiego i Czarnego. Przez Kazachstan przebiega ponad 500 km ropociągu, którego przepustowość to 15 milionów ton rocznie. Planuje się zwiększenie przesyłu surowca do 25 milionów ton rocznie.
Jak podkreślił Nazarbajew – „spotkania na wysokim szczeblu w obu krajach stały się już tradycją, co sprzyja utrzymaniu sojuszu pomiędzy Moskwą i Astaną”.
W czasie wizyty zatwierdzono także plany współpracy na lata 2007-2008, obejmujące głownie sektor energetyki, transportu, współpracy przygranicznej, badania i zagospodarowania kosmosu w celach pokojowych oraz wykorzystania kompleksu kosmicznego Bajkonur.
Podpisano również międzypaństwową umowę o powstaniu centrum zajmującego się wzbogacaniem uranu i pokojowym wykorzystaniem energii atomowej. Centrum to będzie działać w Angarsku. Umowę założycielską dotyczącą jego budowy podpisały jeszcze w październiku 2006 roku rosyjski ‘Techsnabeksport’ i kazachski ‘Kazatomprom’.
Wzajemne relacje pomiędzy Rosją i Kazachstanem są udane nie tylko na płaszczyźnie politycznej, lecz także w przypadku kontaktów handlowych. W 2006 roku obrót handlowy miedzy państwami wyniósł 12,8 miliardów dolarów, czyli o 31,2 proc. więcej niż w 2005 roku. W pierwszych dwóch miesiącach 2007 roku obrót wzrósł o 38,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2006 roku.
Wizyta prezydent Putina w państwach Centalnej Azji potrwa tydzień. Do Turkmenistanu poleci 11 maja, by spotkać się z prezydentem Kurbangułem Berdymuchammedowem. Szczyt Rosja – Kazachstan – Turkmenistan odbędzie się 12 maja w Turkmenbaszy (dawniej Krasnowodzk – przyp. red.).
Dzisiejsze (10.05) rozmowy obu prezydentów odbyły się w Astanie, w pałacu prezydenckim Ak-Orda. Przybyłego do Kazachstanu 9 maja prezydenta Rosji przywitał na lotnisku premier Karim Masimow.
Na podstawie: inform.kz, lenta.ru, asiainform.ru, rian.ru