Kazachstan-Uzbekistan/ Spotkali się na szczycie
Trzydniowy szczyt prezydentów Kazachstanu i Uzbekistanu zakończył się 21 marca w Taszkiencie. W trakcie spotkania omówiono kwestie dwustronnej współpracy gospodarczej, sytuację w Azji Centralnej oraz problemy międzynarodowe. Nursułtan Nazarbajew i Islam Karimow wydali wspólne oświadczenie, potwierdzające wolę umacniania przyjaźni i pogłębiania więzi ekonomicznych między oboma krajami.
Spotkaniu głów państw towarzyszyło również podpisanie szeregu umów międzyrządowych. Między innymi sygnowane zostały porozumienia w dziedzinie transportu i komunikacji, o współpracy w dziedzinie ochrony praw własności intelektualnej. Zawarto również szereg umów na poziomie ministerstw. Wizyta Nazarbajewa w Taszkiencie zaoowocowała także utworzeniem Międzypaństwowego Komitetu Koordynacyjnego. Ma on się zająć opracowaniem "Programu współpracy gospodarczej między Kazachstanem a Uzbekistanem na lata 2006-2010". To właśnie na sprawy gospodarcze został położony nacisk w trakcie drugiego dnia szczytu. Wówczas otwarto forum przedsiębiorców i finansistów.
Szczyt oceniany jest jako przełomowy w stosunkach kazachstańsko-uzbeckich. Relacji pomiędzy Astaną a Taszkientem nigdy nie można było zaliczyć do prawdziwie przyjacielskich. Sąsiędzi rywalizowali ze sobą o przewodnictwo w regionie, a częste incydenty z użyciem broni na granicy (jeszcze do niedawna niezdelimityzowanej) zaostrzały atmosferę wzajemnych relacji. Współzawodnictwo osłabło w momencie pojawienia się poważnych problemów wewnętrznych w Uzbekistanie, zarówno ekonomicznych, jak i społecznych (wydarzenia z maja 2005 w Andiżanie).
Jednak pomimo dobrego wydźwięku spotkania obydwu liderów, stosunki między ich państwami nie należą do ustabilizowanych. Jeszcze 14 marca doszło do zbrojnego incydentu na granicy kazachstańsko-uzbeckiej, częste były ostatnio odcięcia dostaw gazu dostarczanego z Uzbekistanu dla południowego Kazachstanu.
Była to pierwsza zagraniczna wizyta państwowa Nazarbajewa od czasu wybrania go na kolejną kadencję w grudniu ubiegłego roku. Islam Karimow złożył zaproszenie w trakcie inauguracji swojego kazachstańskiego odpowiednika.
Obserwowany ostatnio zwrot Uzbekistanu ku Rosji i próba ocieplenia relacji z Astaną, może mieć według analityków poważny wpływ na umocnienie współpracy regionalnej.
Na podst. www.apn.kz, www.akorda.kz, www.eurasianet.org, www.inform.kz