Kraje BRIC zapowiadają tworzenie nowej architektury rynków finansowych
Szefowie państw BRIC (Brazylia-Rosja-Indie-Chiny) na zakończonym we wtorek (16.06) szczycie w Jekaterynburgu, zdecydowali o rozpoczęciu rozmów na temat nowej architektury rynków finansowych. Konkretne propozycje będą omawiane na spotkaniach ministrów finansów, szefów banków centralnych i innych struktur państwowych. Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew wyraził pełne zadowolenie z rezultatów negocjacji, wskazując, że pierwsze spotkanie tego typu spełniło swoją rolę. Koordynacją działań w ramach BRIC zajmą się teraz ministerstwa spraw zagranicznych.
Państwa BRIC uznały, że potrzebny jest "stabilny, przewidywalny i bardziej zdywersyfikowany system walutowy". Wskazano na zasady, na jakich powinna opierać się nowa architektura rynków finansowych: demokratyczność i przejrzystość decyzji, stabilne podstawy prawne, współdziałanie instytucji krajowych i międzynarodowych oraz poprawa zarządzania ryzykiem i praktyki nadzorczej.
Ponieważ w czasie kryzysu najbardziej ucierpiały kraje najbiedniejsze, społeczeństwo międzynarodowe powinno zapewnić im środki finansowe oraz dążyć do realizacji Celów Milenijnych. Państwa rozwinięte powinny dotrzymać zobowiązania wydzielenia 0,7 proc. PKB na pomoc rozwojową, ułatwić krajom biedniejszym dostęp do rynków oraz wspomagać je technologicznie.
W oświadczeniu opowiedziano się także za "bardziej demokratycznym i sprawiedliwym wielobiegunowym porządkiem światowym, opartym na wyższości prawa międzynarodowego, równości, wzajemnym szacunku, współpracy, skoordynowanych działaniach w kolektywnym podejmowaniu decyzji".
Podkreślając centralną rolę ONZ, zaznaczono równocześnie konieczność jej reformowania. Państwa BRIC potwierdziły status Indii i Brazylii w stosunkach międzynarodowych i poparły ich dążenie do odgrywania większej roli w ramach ONZ.
Wydano również specjalny dokument poświęcony bezpieczeństwu żywnościowemu. Podkreślono w nim m.in. zróżnicowaną odpowiedzialność wobec problemu bezpieczeństwa żywnościowego. Szczególnie "kraje rozwinięte powinny udzielać finansowej i technologicznej pomocy krajom rozwijającym się w zakresie produkcji artykułów żywnościowych". Przedstawiciele BRIC wskazali, że ograniczanie dostępu do rynków i subsydia w krajach rozwiniętych stanęły na przeszkodzie rozwoju potencjału produkcji krajów biedniejszych.
Odniesiono się także do kryzysu gospodarczego, który negatywnie wpływa na bezpieczeństwo żywnościowe poprzez zmniejszenie dostepności środków na finansowanie rolnictwa. Dodatkowo globalną sytuację na rynku produktów żywnościowych komplikują wahania cen. Wobec tego BRIC opowiedziało się przeciwko protekcjonizmowi, szcególnie w zakresie handlu produktami rolnymi.
Na szczyt do Jekaterynburga przybyli: prezydent Brazylii - Lula da Silva, premier Indii - Manmohan Singh oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin - Ju Jintao. W przyszłym roku szczyt państw BRIC odbędzie się w Brazylii.
Na podstawie: kremlin.ru, newsru.com