Kwaśniewski widzi Ukrainę w strukturach euroatlantyckich
Aleksander Kwaśniewski prognozuje przyszłość Ukrainy na łamach ukraińskiego tygodnika Profil. Były prezydent polski jest uważany przez Ukraińców za jednego z najważniejszych nieformalnych lobbystów Ukrainy w strukturach euroatlantyckich.
Aleksander Kwaśniewski uważa, ze Unia Europejska przeżywa obecnie trudny okres, jednak nadal musi myśleć o globalnych wyzwaniach dzisiejszego świata jakie przed nią stoją. Ażeby ziścić ideę „wielkiej Europy” musi ona pomyśleć potencjalnie o przyjęciu takich krajów jak Turcja i Ukraina. Tylko zjednoczona Europa może stać się jedną z głównych sił w polityce XXI wieku.
Kwaśniewski uważa, że słabością Ukrainy jest permanentny kryzys, słabość politycznej elity oraz brak wyczucia czasu – na Ukrainie każdy dzień powinien być wykorzystywany maksymalnie produktywnie, a tak wciąż nie jest. Wydarzenia i decyzje rozciągnięte w czasie mogłyby być realizowane w ciągu jednego dnia – uważa Kwaśniewski – choć być może jest to zależne od wielkości państwa oraz odziedziczonej postsowieckiej mentalności (po co się śpieszyć?, jest czas!).
Były prezydent Polski uważa, ze na Ukrainie nie zajdą poważne zmiany w przeciągu 5-10 lat. Nadzieje pokłada w młodej ukraińskiej generacji, młodych ludziach, którzy wychowali się po rozpadzie ZSRR i znają języki, świat i nie boją się nowych realiów, a np. gospodarka rynkowa jest dla nich oczywistą normą. Podczas najbliższych wyborów na Ukrainie do urn wyborczych pójdzie pierwsze pokolenie, które urodziło się po upadku ZSRR i to – wg Kwaśniewskiego – zmieni cały elektorat.
Były prezydent Polski przestrzegł ukraińskich polityków przed tym, że wszystkie ich pomyłki i błędy będą wykorzystywane przez nieprzyjaciół Ukrainy jako argument przeciwko dalszemu rozszerzeniu Unii Europejskiej. Ukraina powinna – rekomenduje – zrobić wszystko, ażeby jak najszybciej wstąpić do struktur europejskich. Jest to technicznie trudniejsze od akcesji do NATO, ale nie jest niemożliwe – uważa Kwaśniewski.
W relacjach między Kijowem a Moskwą Aleksander Kwaśniewski nie dostrzega ostrej sprzeczności dążeń i interesów. Uważa, że są one analogiczne do tych między Brukselą a Moskwą. Zaznacza, że w ciągu 8 lat polityka Rosji nie zmieni się – linia Miedwiediwa będzie kontynuacją polityki Putina.
Kwaśniewski uważa, że z Rosją należy „walczyć” o rozszerzenie NATO. Podstawową zaś kwestią w dialogu z Kremlem powinno być zagadnienie walki z terroryzmem. Prognozuje, że w końcu Moskwa zrozumie, że Rosja jest ściśle związana z Europą i wówczas dopiero będą możliwe rozmowy o nowej europejskiej i światowej strukturze bezpieczeństwa. Jest to jednak możliwe najszybciej za 10 lat – prognozuje były prezydent Polski.
Ukraina wg Kwaśniewskiego nie może być w dzisiejszych realiach neutralna – jest to niemożliwe w warunkach multipolarnego świata. Ukraina jest silnym państwem i bez Unii Europejskiej i NATO, może pełnić cały czas ważną rolę w świecie – zwłaszcza w sferach energetyki, bezpieczeństwa oraz procesów migracyjnych. Współczesna Ukraina jest, podobnie jak Polska – według Kwaśniewskiego -, rezerwuarem wykształconych specjalistów dla Europy. Zatem dla Ukrainy podstawowym zagadnieniem polityki zagranicznej powinna być migracja i otwartość granic – podsumował Aleksander Kwaśniewski.
Na podstawie: Profil