Łotwa popiera współpracę Białorusi z UE
Premier Łotwy Ivars Godmanis w wywiadzie dla agencji prasowej "INTERFAX-ZACHÓD" w środę (12.11), oświadczył, że władze w Rydze będą w pełni popierać normalizację stosunków pomiędzy Białorusią a Unią Europejską.
Szef łotewskiego rządu zwrócił uwagę, że najlepszym instrumentem wspierania procesu polepszenia relacji Białorusi z Zachodem jest ogłoszona w 2004 roku Europejska Polityka Sąsiedztwa (ENP). "Na płaszczyźnie dyplomacji UE, polityka dobrego sąsiedztwa rozwija się bardzo aktywnie i w ramach tej wschodniej inicjatywy Unii powinny rozwijać się teraz stosunki Brukseli z Mińskiem" - powiedział Ivars Godmanis.
Łotewski polityk podkreślił, iż kraje nadbałtyckie występujące na forum Unii Europejskiej z inicjatywami dążącymi do większego otwacia polityki europejskiej na Białoruś, chcą przekazać temu krajowi szeroko zakrojoną pomoc, dotyczącą nie tylko sfery gospodarczej, ale także rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i skłaniającą administrację prezydenta Aleksandra Łukaszenki do przeprowadzenia szeregu reform politycznych.
"Szczególną rolę odgrywa tutaj pesrspektywa polityki regionalnej i współpraca regionów przygranicznych - nie chodzi tylko o pomoc finansową Brukseli dla Mińska, ale o realizowanie wspólnych projektów z białoruskimi sąsiadami, którzy należą do UE - Łotwa Litwą oraz Polska. Sądzę, że Polityka Dobrego Sąsiedztwa jest ważnym instrumentem, z którego powinniśmy lepiej korzystać" - uważa premier Łotwy.
Europejska Polityka Sąsiedztwa (ENP) jest skierowana do sąsiadów Unii Europejskiej z obszaru postradzieckiego oraz Bliskiego Wschodu. Oferuje ściślejszą integrację polityczną i gospodarczą z obszarem UE, nie prowadząc jednocześnie do rozmów stowarzyszeniowych bądź akcesyjnych. W obecnej chwili, polityką tą oprócz Białorusi objęte są: Ukraina, Mołdawia, Azerbejdżan, Armenia, Gruzja, Tunezja, Syria, Autonomia Palestyńska, Tunezja, Algieria, Maroko, Libia, Liban, Jordania, Egipt oraz Izrael. Głównym elementem polityki są dwustronne plany działania, uzgadniane przez Brukselę oraz zainteresowany kraj, zawierające harmonogram krótko i średnioterminowych reform politycznych i gospodarczych. Pomoc finansowa UE dla obszaru byłego ZSRR w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (ENP) jest przekazywana przez programy TACIS (Program Pomocy Technicznej dla krajów Wspólnoty Niepodległych Państw) oraz EIDHR (Europejskiej Inicjatywy dla Demokracji i Praw Człowieka).
Na podstawie: tut.by, interfax.by
Na zdjęciu premier Łotwy Ivars Godmanis, za: mk.gov.lv