Łucenko: Tymoszenko musi zostać zwolniona z więzienia
We wspólnym oświadczeniu wysokiej przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Catherine Ashton oraz komisarza ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa, Štefana Füle, związanym z ułaskawieniem Łucenki, nazwisko Tymoszenko nie pada, jednak wzywają oni do zakończenia „selektywnej sprawiedliwości”. Podkreślony został w nim również wkład misji obserwacyjnej Parlamentu Europejskiego w zmiany na Ukrainie.
Określając ostatnie wydarzenia jako „ważny krok władz ukraińskich”, we wspomnianym oświadczeniu poinformowali oni również, iż „oczekują od Ukrainy zajęcia się bez zbędnej zwłoki szczególnymi przypadkami selektywnej sprawiedliwości i zapobieganiu jej nawrotom za pomocą kompleksowej reformy systemu sądownictwa, zgodnej z europejskimi standardami, aby w pełni zaimplementować wnioski z posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych (Foreign Affairs Council, FAC) z 10 grudnia 2012 r. oraz wspólnego oświadczenia ze szczytu Unia Europejska-Ukraina z 25 lutego 2013 roku”.
Na chwilę obecną, potencjalne ułaskawienie byłej ukraińskiej premier czy chociażby zwolnienie jej z aresztu jest bardzo mało prawdopodobne. Należy wziąć pod uwagę fakt, że w przeciwieństwie do sytuacji Łucenki, postępowanie wobec Tymoszenko wciąż nie jest zakończone, więc nie wykorzystano jeszcze większości procedur formalnych, w tym odwoławczych.
Na podstawie: eeas.europa.eu, khpg.org
Foto: tymoshenko.ua