NATO/ Ukraina i Gruzja będą członkami Sojuszu
Na szczycie NATO w Bukareszcie nie osiągnięto porozumienia w kwestii nadania Planu Działań na Rzecz Członkostwa (ang. MAP) Gruzji i Ukrainie. W deklaracji końcowej wskazano jednak, iż oba kraje będą członkami NATO, zaś decyzja o przyznaniu MAP może być podjęta w grudniu br. na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich.
"NATO popiera ukraińskie i gruzińskie aspiracje euroatlantyckie związane z członkostwem w NATO. Zgodziliśmy się dzisiaj, iż te kraje staną się członkami NATO" napisano w deklaracji kończącej obrady szefów państw członkowskich. Dodano również, iż "MAP jest następnym krokiem Ukrainy i Gruzji na ich drodze do członkostwa. Dzisiaj dajemy jasno do zrozumienia, że popieramy dążenia tych krajów do uzyskania MAP."
Obecnie ma rozpocząć się okres intensywnego dialogu politycznego między NATO a oboma krajami, związanego głównie z nadal nieuregulowanymi kwestiami, które są przeszkodą w uzyskaniu MAP. Pierwsza ocena postępów ma być dokonana na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w grudniu 2008 roku. Mogą oni podjąć decyzję o nadaniu Ukrainie i Gruzji MAP.
W deklaracji odniesiono się również do majowych wyborów parlamentarnych w Gruzji, wyrażając nadzieję na ich pełny demokratyczny charakter.
Sekretarz generalny NATO, Jaap de Hoop Scheffer, oświadczył w środę (02.04), iż bez względu na podjętą na szczycie decyzję "dla obu krajów znajdzie się miejsce w NATO". Drzwi Sojuszu są otwarte i jeśli Gruzja i Ukraina spełnią odpowiednie standardy, będą mogły stać się jego członkami.
Gruziński minister spraw zagranicznych, Dawid Bakradze oświadczył, iż decyzja podjęta w Bukareszcie jest zadowalająca. Co prawda, Gruzja nie otrzymała MAP, jednak uzyskała poparcie wszystkich krajów w zakresie przyszłego członkostwa w NATO. "Jest to absolutnie otwarte zobowiązanie, to nawet więcej, niż perspektywa, którą kraj może otrzymać dzięki MAP" podkreślił Bakradze.
"Po raz pierwszy w naszej historii NATO powiedziało, że Gruzja będzie członkiem NATO, nie mogłem nawet o tym marzyć" oświadczył gruziński prezydent Michaił Saakaszwili. Wcześniej władze Gruzji zapowiadały, iż nie zaakceptują żadnej innej formy gwarantującej członkostwo w Sojuszu, poza MAP.
Szczyt w Bukareszcie był, zdaniem prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, "historycznym momentem" dla państwa i narodu, zaś słowa deklaracji świadczą o "szczególnym zwycięstwie". Juszczenko podkreślił fakt, iż ukraińskie starania o otrzymanie MAP jednogłośnie poparły wszystkie państwa członkowskie.
Na podstawie: nato.int, lenta.ru, president.gov.ua